ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Borotín (zřícenina)

Vydejte se na místo, které je jako stvořené pro věčné romantiky a snílky, na zříceninu opředenou strašidelnými pověrami, jež se mohou a nemusí zakládat na pravdě. Vyzkoušejte a uvidíte.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Borotín 34, Borotín
GPS: 49.49961110, 14.62901720
Borotín (zřícenina) map

Borotín (zřícenina) - zajímavosti

Původně gotický hrad, pocházející ze 14. století, můžete nyní obdivovat téměř v polorozpadlém stavu, který ovšem neztrácí nic na impozantní kráse, právě naopak. Kamenné zdivo nahlodané zubem času důstojně shlíží na hladinu Starozámeckého rybníku a vše dokresluje temná hradba okolních lesů.

Borotín je také znám jako Starý zámek, dnes je však k vidění pouze část brány spolu s palácem a dvě strážní věže. Ve své době patřil mezi velmi odolné stavby vůči nájezdům blízkých rodů, kteří si na něj dělaly nárok. V 17. století však vyhořel a poté zůstal zcela opuštěn.

Borotín se také objevil ve známé české pohádce Honza málem králem. Pro svoji nevšední krásu si ho zamiloval i básník Karel Hynek Mácha, jež jej neváhal navštěvovat.


Báje, pověry a strašidelné historky

Jedna z mnoha pověr povídá, že se nad zříceninou hradu dodnes objevuje světýlko varující před blížící se katastrofou.
Závoj Bílé paní pravidelně se zjevující na kamenných zdech Borotína zase odkazuje na zavražděnou dívku, která byla nucena do sňatku s nemilovaným mužem. I přesto se však scházela se svou opravdovou láskou a dodnes tady tajně čeká na svého vyvoleného.

 

Autor: Lenka Zelnitiusová