Choustník (zřícenina)
Víte, že v Čechách stojí dvouhrad? Je jediný a my vás na něj nyní zavedeme. Vydejte se s námi do Jihočeského kraje k městu Tábor.
Užitečné informace pro návštěvníky
Choustník (zřícenina) - zajímavosti
Zde stojí zřícenina hradu bergfritového typu, která byla založena Benešem z Choustníka v roce 1262. Jeho synové si postavili dva paláce a propojili je obrannými hradbami pro případ napadení. Každý byl majitelem jednoho hradu, a proto se jedná se o tzv. ganerbenburg, čili dvouhrad. Petr I. z Rožmberka od nich hrad odkoupil a posílil jeho obrannou funkci. Vystavěl dvě předsunuté věže, Kokot a Sichrov. Kokot byla hranolová věž o straně asi 10 m, která stála na skalnatém hřebeni. Do současnosti se zachovaly pouze jejich ruiny. V době husitských válek tu Rožmberkové věznili husitské kněze. Roku 1596 byl Choustník prodán Jiřímu Homutovi z Harasova a od roku 1614 je uváděn jako pustý. V roce 1948 byl vyvlastněn.
Do současnosti se zachovalo klenuté sklepení a především čtvercová věž, která slouží jako rozhledna. Jedná se o pozůstatek většího jižního paláce. Uprostřed hradu na nádvoří je velká hradní studna, ve které se podle pověsti nachází poklad.
Původ jména hradu i vesnice vysvětluje pověst o Bedřichu Rudobradém. Ten měl dceru, která se zamilovala do krásného panoše, ale císař Bedřich jejich lásce nepřál. Milenci proto uprchli a usadili se až v táborském kraji, kde si postavili hrad. Po nějaké době se císaři po dceři zastesklo a tak se jí vydal hledat. Aby nebyl poznán, ostříhal si rezavé vousy a místo nich si nechal přidělat vousy falešné. Po dlouhém hledání došel až ke hradu, který neznal. Zaklepal na bránu a poznal svoji dceru. Když zjistil, že je šťastná, strhnul falešné vousy a s dětmi se smířil. Podle falešných vousů se hradu říkalo fousáč, z toho vzniklo Foustník a následně Choustník.
V okolí hradu vede množství turistických tras i cyklostezek, například na další nedalekou zříceninu Kozí hrádek nebo na věž Kotnov, která je jediným pozůstatkem městského hradu v Táboře.
Autor: Marie Bukovinská