Děvičky (zřícenina)
Zřícenina Dívčích hradů patří neodmyslitelně k siluetě Pálavy, vápencového hřebene a zároveň chráněné krajinné oblasti na jihu Moravy. Prohlédněte si tyto zajímavé zbytky gotického hradu a nechte se okouzlit krásným výhledem do okolí.
Užitečné informace pro návštěvníky
Děvičky (zřícenina) - zajímavosti
Dívčí hrady, zvané také Děvičky nebo Maidenburg, se tyčí na severním okraji hřebene Děvín, což je nejvyšší vrchol Pavlovských vrchů. Skála, na které stojí, se vypíná do výšky 428 m.n.m. a ona i zbytky hradu jsou vidět z dálky. Děvičky jsou ze tří stran nepřístupné, což pro ně bývalo zřejmě největší výhodou, možná i díky tomu nebylo nikdy potřeba postavit strážnou věž a k obraně sloužily jen neobvykle vysoké a silné zdi. Hrad dostal jméno po třech skalních útvarech, které stojí ve skále přímo před ním a podle pověsti představují zkamenělé dívky.
První zmínka o hradu, tehdy ještě pravděpodobně celodřevěném, pochází z roku 1222, kdy byl zeměpanským hradem v královském držení. Poté o něm nějakou dobu zmínky nejsou, takže byl pravděpodobně zničen a poté znovu obnoven na konci 13. století. V polovině 14. století došlo k jeho přestavbě na zděný gotický hrad. V roce 1344 dal král Jan Lucemburský hrad lénem Lichtenštejnům a ti ho vlastnili až do roku 1572, kdy ho koupili Dietrichštejnové. Během 16. století bylo hradu posíleno opevnění a upraveny obytné prostory. Zkázou pro hrad bylo dobytí švédskými vojsky za Třicetileté války. Ti ho při svém odchodu vyplenili a zapálili. Dietrichštejnové provedli jen nejnutnější opravy, aby hrad mohl sloužit jako strážní pevnůstka a poté jako požární strážnice. Na počátku 19. století byl hrad definitivně opuštěn a od té doby chátral.
Zřícenina je celoročně volně přístupná po značených turistických trasách. Do dnešních dnů se zachovaly obvodové zdi, některé vnitřní zdi, renesanční bašta se střílnami a předhradí. Z hradeb je nádherný výhled na Novomlýnské nádrže a obce Pavlov a Dolní Věstonice.
Autor: Martina Limbergová