ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Sirotčí hrádek (zřícenina)

Na kopcích Pavlovských vrchů jsou již zdálky viditelné dvě siluety. Jednou z nich je bývalý hrad Děvičky a druhou také zřícenina hradu zvaného Sirotčí hrádek. Vydejte se obdivovat i po staletích pustnutí zachovalé mohutné zdi, které dříve pyšně chránili své obyvatele, a také krásný výhled do půvabného kraje Pálavy.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Klentnice
GPS: 48.84547810, 16.64057190
Sirotčí hrádek (zřícenina) map

Sirotčí hrádek (zřícenina) - zajímavosti

Sirotčí hrádek, tedy jeho zbytky, se tyčí na Stolové hoře, což je jeden z kopců Pavlovských vrchů. Nachází se nad vsí Klentnice, asi 3 kilometry od Mikulova. Kopec se Sirotčím hrádkem a jeho okolí leží v přírodní rezervaci Růžový vrch, která má za úkol chránit zdejší typický ráz krajiny a také vzácnou květenu.

Tento gotický hrad nechali vystavět ke konci 13. století příslušníci švábského rodu Wehingenů, ovšem už v roce 1305 došlo k vymření jejich rodu a hrad tak připadl králi Václavu III. Ten byl však hned následující rok zavražděn a Sirotčí hrad se dostal do rukou Liechtensteinů. V jejich držení zůstal poté až do roku 1575, kdy ho převzali Ditrichštejnové, to už byl ale pravděpodobně pustý, alespoň je tak uveden v zápisu o patnáct let pozdějším.

Sirotčí hrad byl vystavěn na dvou vápencových skaliskách, které pravděpodobně spojoval most přes hlubokou rokli. Na severní skále se nacházela hranolová strážní věž, dnes z ní zbyly už jen nepatrné zbytky a navíc tato skála ani není přístupná. Samotný hradní třípatrový palác stál na jižním skalisku. Zůstala tu z něj dodnes osm metrů vysoká mohutná hradní zeď s jedním otvorem po okně a kromě severní zdi, která se nedochovala, i pozůstatky paláce někde až téměř do výšky prvního patra. U paty skalisek se kdysi nacházelo i předhradí, které bylo chráněno valem a palisádami.

Ke zřícenině Sirotčí hrádek se nejkratší cestou dostanete po stezce z obce Klentnice, vede tudy ale také turistická trasa z Mikulova přes Pálavské vrchy třeba až na Děvičky. Sirotčí hrádek je celoročně volně přístupný a z vrchu kopce je překrásný výhled do širokého okolí, který si určitě vychutnáte.

 

Autor: Martina Limbergová