ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Nový Hrádek (zřícenina)

Zajděte s námi jihovýchodním směrem od města Znojmo ke zřícenině Nový Hrádek. Jedná se o původně lovecký hrádek, postavený někdy v polovině 14. století. stavbu tvoří dvě části – starší gotická část a přední část, která byla stavěna od 15. století. zřícenina vás dostane svou mohutností, vypínající se na ostrohu blízko řeky Dyje a najdete ji přibližně 2,5 km od obce Lukov.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Lukov
GPS: 48.83708580, 15.90555810
Nový Hrádek (zřícenina) map

Nový Hrádek (zřícenina) - zajímavosti

Z nepřímých zjištění vyplynulo, že Nový Hrádek založil moravský markrabě Jan Jindřich, ale jeho dědic se zadlužil a hrad prodal roku 1403 Přechovi z Kojetic. Kolem roku 1419 přešel hrad díky dědictví na rakouského pána Osvalda z Eytzingu a během vlády tohoto rodu získal hrad konečnou rozlohu. K dalším majitelům se řadili páni z Kunštátu, Krajířové z Krajku a Dietrichštejnové.

Stavební vývoj hradního komplexu přerušila třicetiletá válka, kdy se roku 1645 dostali do hradu Švédové a pobořili ho. Starší část se už nijak neobnovala a zůstala zříceninou. Přední hrad majitelé využívali jako lovecké letní sídlo. Během 19. století se postavila v předhradí hájovna, ale ta je momentálně v troskách. V markraběcím hradu byly vytesány do skály cisterny na vodu.

Dvacáté století se neslo ve znamení oprav. Roku 1992 se opravila čela předbraní a o čtyři roky později zřícená valená klenba v západním paláci.

K hradu se dostanete z obce po turisticky značené cestě. Přístupnost areálu je zajištěna v daných otevíracích hodinách. Během prohlídky se podíváte do venkovního areálu, na hradní příkop,  hradní prostory a zbytky obytných budov uvnitř. Ve vstupní části spatříte pomník skautů, kteří padli ve druhé světové válce. K hradu se dostanete přes příkop po mostě. Z Nového Hrádku je krásný výhled na údolí řeky Dyje.

Po prohlídce si prodlužte výlet a navštivte například Znojmo s mnoha památkami, zříceninu hradu Lepikus nebo zámek a vodní nádrž v Jevišovicích.

 

Autor: Petra Nachtmanová