ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Andělská hora (zřícenina)

Pokud vás láká atmosféra starých časů, romantických zřícenin a neskutečných výhledů, pak rozhodně nevynechejte návštěvu zříceniny Andělská hora. Andělská hora je dominantou stejnojmenného městečka, které leží necelých 9 kilometrů od Karlových Varů.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Andělská Hora 143, Andělská Hora
GPS: 50.20590310, 12.96420030
Andělská hora (zřícenina) map

Andělská hora (zřícenina) - zajímavosti

Vůbec první zmínka o hradu pochází z roku 1402. Na jeho panství se vystřídala celá řada majitelů, kteří se zasloužili o jeho rozkvět. Díky tomu, že Andělská hora stojí na skalnatém kopci, nebyla nikdy ohrožena dělostřelbou. Nedobytnosti napomáhala také jediná přístupová cesta. Během třicetileté války byl ovšem hrad vydrancován Švédy a vůbec největší škody způsobil ničivý požár v roce 1718, po kterém se stal hrad neobyvatelným. Stavba je vystavěna z čedičového kamene, ostění a další konstrukce tvoří pískovec.

Z rozsáhlé zříceniny se vám dnes naskytne úchvatný pohled do okolí. Výšlap nahoru tedy jistě stojí za to!

Zřícenina je volně přístupná. Pokud pojedete autem, zaparkujte u kostela na nehlídaném parkovišti, v jehož blízkosti stojí studna s údajně léčivou vodou. Dále se vydejte po zelené turistické stezce přímo k zřícenině. Cesta není nijak náročná, ale pozor, až k zřícenině nevedou žádné cyklistické trasy. Pokud pojedete vlakem, musíte dojet do Karlových Varů a pak následně autobusem až do Andělské Hory.

Zajímavosti

V roce 1786 navštívil Andělskou horu samotný básník Johann Wolfgang Goethe a F. Schiller. Dále se zde natáčel film Balada pro banditu.

 

Autor: Lenka Zelnitiusová