ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Výrov (zřícenina)

Krčín - předchůdce dnešního Nového Města nad Metují. Místo, s nímž je spojová rok 1403. Je možné, že s ním souvisí i druhé sídlo poblíž – hrad Výrov. Každopádně první písemné zmínky o něm pocházejí až z roku 1484, kdy usedlost vlastnil Jan Černčický z Kácova.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Nové Město nad Metují
GPS: 50.34076110, 16.15998280
Výrov (zřícenina) map

Výrov (zřícenina) - zajímavosti

V některých pramenech je hrad uváděn jako pustý již roku 1529, jinde je ještě roku 1541 považován za věznici nejtěžších zločinců. Pravdou ale je, že už v té době klidně pustým býti mohl. Co potřebuje trestanec? Jen kousek chleba a vody. Lidé zde už žít vůbec nemuseli.

Není znám ani zakladatel sídla. Přetrvaly jen pověsti. Jedna z nich mluví o ukrytém pokladu velké hodnoty. Co se však nestalo roku 1997? Část pokladu se nejspíše nalezla. Skýtala stříbrné mince z doby Jana Lucemburského a Karla IV. A pak že jde o povídačky!

A co z dnešního hradu zbylo? Poměrně dost vysoké zdi postavené do čtverce, nejspíše bývalý palác. Vyskytují se v nich otvory, svědčící zřejmě o dřevěných vnitřních patrech. Usedlost byla vystavěna poblíž strmého srázu, jenž byl zárukou ochrany před vnějším nepřítelem. Zbytek stavby pak chránil hluboký příkop vylámaný ve skále.

Vše si můžete prohlédnout, když vyjedete kousek nad město směrem na Slavoňov a asi po 1 km odbočíte prudce doleva ze silnice na lesní cestu. Pak už je to ke zřícenině pár desítek metrů. Za zmínku stojí Juránkova vyhlídka, z níž spatříte v celé kráse náš „Český Betlém“, jak je Nové Město nad Metují nazýváno. Krás je všude kolem nás plno, jen mít otevřené oči.

 

Autor: Marcela Horká, Vlastimil Hloupý