ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Břecštejn (zřícenina)

Památka, o níž je první zmínka roku 1336, patří mezi hrady tzv. slezského typu. To znamená, že vlastní hrad včetně věže a vnitřních prostor je obehnán jedinou obvodovou zdí. Prvním majitelem usedlosti byl rytíř Otto ze Steinu, působící na Trutnovsku. 

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Vlčice 218, Vlčice
GPS: 50.58371500, 15.82829080
Břecštejn (zřícenina) map

Břecštejn (zřícenina) - zajímavosti

Postupem času staré sídlo zaniklo a to dnešní vykvetlo až zásahem  rodu Zilvárů, již zde působili  od poloviny 15. století. Kromě bezpečné pevnosti na strmé skále poměrně malého rozsahu vystavěli v jižním cípu odpočinkový altán a horní část zvýšili o dřevěné patro. Odtud asi pochází zkomolený název. Původní Brettstein (prkenný hrad) se změnil v pozdější pojmenování, vžité dnes.

Altán ani dřevěnou část sídla zde už nenajdete. To ale vůbec nevadí. Malá rozloha spolu s pevnými zdmi, výklenky, malými okénky, snoubená s výhledem na vrcholky Krkonoš, ať už Černou horu, Světlou horu, Studniční a Luční horu spolu se Sněžkou, vám i tak nedá spát. Ovšem v dobrém slova smyslu. Vzpomínka na toto místo se vám ještě dlouho bude vracet jako sen o dokonalém ráji.

Zřícenina Břecštejna patří k těm, jíž byste chtěli mít kousek za domem a ukrývat se v jejích útrobách, kdykoli byste cítili nostalgii. A jak nezaujmout kladný vztah ke kraji, v němž odpočíval bývalý prezident Václav Havel? Co ke kraji! Právě k této lokalitě. Pár metrů od trosek hrádku dlí totiž Hrádeček (jinak též součást stejnojmenného přírodního parku) s chalupou našeho významného státníka. Škoda jen, že dnes už tu jeho osobu nemůžete zahlédnout. Tak alespoň přivřete oči a zasněte se. Zapomenete na všechny dosavadní starosti.

 

Autor: Marcela Horká, Vlastimil Hloupý