ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Kašovice (tvrz)

Na kopečku nade vsí v okrese Klatovy stojí na místě mezi modříny, tvořícími kdysi přirozené opevnění, zbytky gotické tvrze Kašovice. Podoba původní usedlosti není známá, ale ostatky té dnešní pocházejí z první poloviny 14. století, kdy zde byl pánem Sezema z Kašovic.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Kašovice 26, Hrádek
GPS: 49.27646780, 13.47158670
Kašovice (tvrz) map

Kašovice (tvrz) - zajímavosti

Pár let po něm držel panství rod pánů z Velhartic, sídlící na stejnojmenném hradě, kde je průvodcovský výklad založen na přirovnávání panstva k postavám z šachovnice. Po přechodném držení majetku Rožmberky se opět vrátil výše zmíněným pánům. V 16. století bylo sídlo prohlášeno pustým. K bydlení však sloužilo více než sto let. Mělo tři patra a vyznačovalo se jednoduchostí a skromným zařízením. Dnes z něho zbyly tři zdi se dvěma náznaky příček a zasypaný sklep. Znalci dějin hovoří i o stopách po krbu, velkém tanečním sále a středověkém záchodě.

Nálada poblíž zříceniny je velmi vzletná a celé okolí vybízí k zastavení a možnosti zasnít se. Snad i proto, že zde dle pověsti pobývala hradní paní, jež sem kdysi dorazila coby dívka ukrývající se před svým otcem. Měla strach, že ji pro jednu její zvláštnost pojme za ženu. Prchla tedy do tohoto kraje, a co osud nechtěl, našla zde životní lásku. Své udělal ples v blízkém městě a velké jiskření mezi budoucími manžely. A samozřejmě jistý šperk. O koho šlo? Přece o princeznu se zlatou hvězdou na čele. Ta se pak stala pohnutkou ke ztvárnění dodnes oblíbené pohádky.

Vydejte se tedy vzhůru k lesíku pár set metrů nad malou vesničku, dříve zvanou zdrobněle - Kašovičky. Spatříte tajemné a velmi zajímavé torzo někdejší půvabné usedlosti. Ze silnice není příliš vidět, takže ho lze snadno přehlédnout. Byla by ale škoda minout malý zalesněný ostrůvek s jednou z perel naší dávné minulosti.

 

Autor: Marcela Horká, Vlastimil Hloupý