ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Pajrek (zřícenina)

Pajrek je zřícenina hradu 2,5 km od města Nýrsko v okrese Klatovy. Byl postaven na východním hřbetu kopce Hraničář v nadmořské výšce 627 metrů. Jeho úkolem bylo chránit zemskou stezku vedoucí do Bavorska. Název tohoto území je zároveň obsažen v názvu samotného hradu. Německy zní totiž Baiereck, což volně přeloženo znamená hrad ležící na bavorské hranici.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Nýrsko 22, Nýrsko
GPS: 49.27705640, 13.13722810
Pajrek (zřícenina) map

Pajrek (zřícenina) - zajímavosti

K Pajreku se dostanete stezkou počínající pod lesem kousek za jiným zajímavým skvostempřírodním divadlem. Vyjdete do kopce a několik desítek metrů budete stoupat. Pak se ocitnete na cestičce, jež se stáčí k zabydlené části. Obejdete několik domů a opět dle šipky zamíříte do lesa. Po čtvrt kilometru dojdete ke zřícenině. Pochází ze 14. století a její existence je spjata s celou řadou majitelů. Jedním z mnoha byli například Něpr z Pajreku, Racek z Janovic, Jindřich Kostomlatský z Vřeskovic nebo Jan Koc z Dobrše. Předposledně jmenovaný Jindřich nechvalně proslul tím, že hrad, původně určený ke zbourání, opravil, dal ho ale k obývání lapkům a jiným nekalým živlům. Nakonec jako jeden z nich skončil roku 1520 na pražské šibenici stětím hlavy. Poslední pokus o opravu měl nastat po roce 1918, kdy o něm uvažovali tehdejší majitelé nedaleké Bystřice Hohenzollernové. Zůstalo však pouze u slov. Zchátralý hrad nakonec od těchto snah šlechtice nadobro odradil.

Celé sídlo mělo obranný charakter a hájilo zemskou stezku. Největší význam měla čtverhranná věž. Příkopy chránily usedlost ze dvou stran a byly vytesány přímo ve skále. Stejně ale jeho majitele nedokázaly ušetřit několikeré porážky, zejména ze strany bavorských nepřátel.

Hrad Pajrek patří k malým perlám dávnověku, ale to nic neubírá na jeho půvabu. Není krásné sednout si na chvíli s košíkem hub mezi tajemné zdi, na nichž zanechali své otisky naši dávní předkové?

 

Autor: Marcela Horká, Vlastimil Hloupý