ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Vlčtejn (zřícenina)

Zajímá Vás doba Karla IV.? Chcete vidět, jak vypadá malý typický gotický hrad? Pak si určitě nenechte ujít zříceninu hradu Vlčtejn. Zřícenina stojí na skále a vystupuje se k ní po železném schodišti. Na skále je umístěn palác, dole pak hospodářské budovy. Tam, kde není strmá skála, stály hradby a dodnes se zachovaly jejich zbytky. Celé hradiště bylo chráněno příkopem a dvojitým náspem. Dovnitř se vcházelo malou branou.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Vlčtejn 25, Vlčtejn
GPS: 49.61433890, 13.49530610
Vlčtejn (zřícenina) map

Vlčtejn (zřícenina) - zajímavosti

Hrad je znám i pod jménem Vildštejn

Prohlédnout si můžete malé nádvoří a hned za ním palác s jedním poschodím. Palác byl složen ze dvou částí a opravdu nebyl velký – cca 20 m délky a 9 m šířky. Je ukázkou stavby menšího šlechtického hradu, kde palác slouží jako stavba obytná i obranná. Zřícenina je volně přístupná, můžete se tam zdržet po libovolnou dobu a popustit uzdu fantazii při představě historických událostí.

Na hradě žil i Kryštof Harant

Hrad vybudovali s největší pravděpodobností Rožmberkové. Ti získali panství ve 14. století. Hrad byl obsazen husity, kteří se zde udrželi dlouhou dobu a zde byla také podepsána dohoda mezi rožmberskou stranou a Jiřím z Poděbrad. V 17. století na Vlčtejně pobýval Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic. V dalším období už hrad majitelům nevyhovoval, nebyl dostatečně pohodlný, a proto ho přestali obývat. Hrad postupně pustl a chátral a byl dokonce využíván jako stavební materiál. V 19. století došlo k pokusu o obnovu, ale hrad byl znovu opuštěn a definitivně se proměnil ve zříceninu.

Pověst objasňuje jméno Vlčtejn

Napadlo Vás, kde hrad přišel ke zvláštnímu jménu? Je skutečně odvozeno od vlků. V historii hradu se vyskytlo období, kdy bylo mnoho vlků a hradní pán je přikázal chytat do příkopů a utratit. Pán měl malého syna, který se jednoho dne ztratil. K únosu se přiznala místní žena, která malého chlapce zavedla do lesa a nechala ho tam. Pán syna hledal, ale obával se, že chlapec zmrzl nebo že ho vlci roztrhali. Když však v lese našli nezraněného spícího chlapce, byli velice překvapeni. Chlapec pak vyprávěl, že ho zachránil velký pes, který ho celou noc chránil a hřál. Na počest tohoto vlka dostal hrad jméno Vlčtejn.

 

Autor: Helena Syslová