ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Libštejn (zřícenina)

Občas se zaberete do myšlenek o středověkých hradech, kde v dřívějších časech odehrávala dramata kvůli obraně vlastního území? Je fascinující, že ani stovky let nezabránily dochování zajímavých staveb, i když z některých už nezbývá mnoho. Jedna ze zřícenin gotického hradu se nachází nad Berounkou u obce Liblín. Bývalý hrad se jmenuje Libštejn.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Horní Liblín
GPS: 49.89848310, 13.54628110
Libštejn (zřícenina) map

Libštejn (zřícenina) - zajímavosti

V historických pramenech byste se dozvěděli, že o založení se postaral Oldřich Tista z Hedčan během 14. století. Panství přešlo na jeho syna Oldřicha, který ho prodal Albrechtovi z Kolovrat. Husitské války prověřily nevýhodnou polohu hradu mezi vyššími vrchy. Husité se pustili do obléhání a pomocí praků a něčím podobným současným dělům zasahovali snadno své cíle. Nepřátelé okolo hradu se nedali zahnat jinak než dohodou o vojenském spolčení s husity. V případě odporu by všichni přítomní na hradu vyhladověli.

Na základě špatných zkušeností s hradní obranou se ve druhé polovině 15. století vylepšovala pomocí předsunuté bašty s příkopem a náspy, v následujícím století vznikla ještě jedna další bašta. K obléhání už nikdy v budoucnu nedošlo, ale od poloviny 16. století už majitelé nesídlí na hradě Libštejn a ten začne pustnout a chátrat. Ke vší smůle mu ještě třicetiletá válka přinesla vypálení švédskými vojsky. V dalším období se stal hrad zdrojem kamene ke stavbě několika domků v okolních vsích.

I přes dlouholeté rozebírání hradu se můžete těšit na prohlídku několika částí, které se dochovaly až do současnosti. Především se jedná o vysokou hranolovou věž, zbytky obytných budov, dvou paláců, dvou předsunutých věží a druhé menší věže. Navíc při absolvování výletu na hrad Libštejn budete mít nádherný výhled na zalesněné kopce a na krajinu okolo řeky. Kdo ví, možná se vám podaří spatřit ducha, který zde podle pověsti straší a hlídá velký poklad.

 

Autor: Petra Nachtmanová