ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Drábské světničky (zřícenina skalního hradu)

Drábské světničky jsou zříceniny skalního hradu nacházejícího se asi 75 km severně od Prahy v chráněné krajinné oblasti Českého ráje, kde na sedmi, skoro sto metrech vysokých izolovaných pískovcových blocích propojených úzkými železnými mostíky a schůdky, byla na přelomu 13. a  14. století vybudována dřevěná pevnostní soustava, z které se do dnešního dne dochovaly jen do skalních bloků vytesané místnosti, zvané světničky, které sloužily jako zásobárny. K obývání si tehdejší lidé zřídili dřevěné příbytky též ve vytesaných kapsách skály. O název drábské světničky se nejspíš zasloužilo staročeské slovo drápati s významy tesat, sekat a vytesávat. 

Drábské světničky (zřícenina skalního hradu)

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Mnichovo Hradiště
GPS: 50.53139670, 15.03178890
Drábské světničky (zřícenina skalního hradu) map

Drábské světničky (zřícenina skalního hradu) - zajímavosti

V dávných dobách sloužil tento „hrad“ jako opevnění, jehož výhodná poloha a využití skalních útvarů zajišťovala dlouhou dobu ochranu jejím obyvatelům. V období třicetiletém a za druhé světové války v něm potom hledali bezpečí uprchlíci a partyzáni.

Jakmile se dostanete k úpatí skal, čeká Vás úžasné stoupání plné dobrodružství vzhůru po železných, nebo do skály vytesaných schodech,  přecházení po železných můstcích mezi jednotlivými bloky nebo prodírání úzkými skalními průrvami, přičemž vystoupáte na samotnou plošinu skal, kde se můžete těšit na nádhernou vyhlídku do údolí Jizery od Mnichova Hradiště přes Bezděz až po Ještěd.

Pokud jste se rozhodli přijet autem, zaparkovat můžete bez problémů na malé lesní plošině za vesnicí DNEBOH, 4 km severovýchodně od Mnichova Hradiště, od které vedou stezky přímo k cíli. Nejbližším výchozím bodem na Drábské světničky je potom obec Březina se železniční zastávkou, vzdálená asi 3 km, odkud se můžete vydat po žlutě značené turistické stezce až ke Studenému průchodu, a dále po červené či modré přímo k pozůstatkům hradu.