ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Okoř (zřícenina)

Klidně si s námi zazpívejte známou písničku: „Na Okoř je cesta jako žádná ze sta vroubená je stromama,...” Jaká je doopravdy cesta na Okoř? Určitě příjemná, když sebou vezmete rodinu a přátele. Zříceninu najdete ve stejnojmenné obci, respektive v její západní části. Už z dáli na vás bude vykukovat záhadné torzo hranolové věže. Zblízka si prohlédnete bašty, střílny, pozůstatky raně gotické kaple a opevnění. Prohlídkový okruh si můžete projít samostatně nebo s průvodcem.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Pražská 142, Velké Přílepy
GPS: 50.16413810, 14.25531080
Okoř (zřícenina) map

Okoř (zřícenina) - zajímavosti

Původní hrad byl postaven někdy kolem druhé poloviny 13. století na male skalce, kterou obtékal Zákolecký potok. Umístění do údolí mezi poli nebylo rozhodně pro tu dobu typické. Původním majitelem byl bohatý měšťan František Rokycanský a jeho rodina zde žila skoro padesát let. Potom hrad drželi měšťané z Prahy a roku 1421 se ho zmocnili husité. K přestavbě došlo během první poloviny 15. století.

Třicetiletá válka se ničím nemazlila a ani hrad Okoř nedopadl dobře. V tomto období byl velmi poničen a novými majiteli se stali jezuité z jezuitské koleje svatého Klimenta. Hradní prostory si upravili ke svým potřebám. Jezuitský řád byl zrušen roku 1773 a na tento fakt doplatil i hrad. Správce strhl střechy a prodal získaný materiál.

Ani další období nebylo pro hrad příliš lehké, okolo roku 1800 se zřítila půlka velké věže. V 19. století si na zřícenině udělala nouzová obydlí chudina.

V současné době je Okoř místem, kde se v letním období pořádají mnohé kulturní a dobové akce. Uvidíte vystupovat šermířské skupiny, rytíře, přijít sem můžete i na hudební festival. Na Okoř nevede jenom jedna cesta, ale střetává se tady různé turistické a cyklistické značení. Prima pěší výlet nebo cyklovýlet po okolí vám určitě přijde vhod za příznivého počasí. Procházku můžete absolvovat i v samotné obci, například okolo rybníka.

 

Autor: Petra Nachtmanová