ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Kyjovský hrádek (zřícenina)

Je jedním ze skalních hradů v malebné krajině Českého Švýcarska. Do současnosti se z něj dochovala sice už jen zřícenina, nicméně za procházku a výlet každopádně stojí už jen pro samotnou cestu nahoru, která se klikatí úzkými průtahy a po strmých skalních schodech. Odměnou za prudký výšlap vám bude nádherný výhled z vrcholku skály.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Doubice
GPS: 50.91119330, 14.45264970
Kyjovský hrádek (zřícenina) map

Kyjovský hrádek (zřícenina) - zajímavosti

Tajemná minulost hradu

Kyjovský hrádek býval pokládán za největší ze všech hradů tohoto regionu, jenž měly sloužit k ochraně obchodních stezek. Jeho minulost je obestřena tajemstvím. Dosahoval celkové výšky kolem 40 metrů, obklopovaly ho příkopy, předhradí a dřevěná hradba a povozem prý bylo možné se dostat až k němu.

Vědecké výzkumy z 80. let minulého století však naznačily, že se nejednalo o hrad, nýbrž sídliště, které sloužilo k ubytování lidí, kteří v okolí dolovali zlato, železnou rudu a další kovy. Protože těžba nebyla zrovna úspěšná, lidé odešli a zanechali Kyjovský hrádek pustý. Jedná se však jen o jednu z variant.

Jak se na hrad dostat?

Nejideálnější je vydat se ke Kyjovskému hrádku podél toku řeky Křínice, po žlutě značené stezce. Počítejte však s velmi prudkým a náročným výšlapem.

Hrádek je celoročně volně přístupný veřejnosti.

Kam v okolí?

Lokalita, ve které Kyjovský hrádek leží, je v České republice mimořádně atraktivní. České Švýcarsko totiž nabízí celou řadu míst, kam vyrazit. V bezprostřední blízkosti hrádku můžete třeba obdivovat krásy Kyjovského údolí, které vešlo ve známost díky svým neopakovatelným procházkám hlubokými lesy. Cesty jsou zde v letních měsících a za pěkného počasí schůdné, takže jsou vhodné i pro rodiny s kočárkem.

Jen kousek od hrádku je Kyjovská přehrada, kde je možné se koupat.

 

Autor: Andrea Štyndlová