ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Šaunštejn (zřícenina)

Šaunštejn, jeden z nejkrásnějších skalních hradů na území Českého Švýcarska se pne nad obcí Vysoká Lípa. Dochovaly se zde zbytky hradních prostor a přestože k vrcholu vede poměrně strmá a náročná cesta, za výšlap určitě stojí. Je odtud totiž kouzelný výhled na okolní malebnou přírodu, velkou část Českého Švýcarska a (pokud je příznivé počasí), dokonce i na vrcholy saské části Labských pískovců. Od roku 1958 je státem chráněný jako kulturní památka.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Vysoká Lípa
GPS: 50.86869110, 14.35203080
Šaunštejn (zřícenina) map

Šaunštejn (zřícenina) - zajímavosti

Jak se sem dostat?

Nejideálnější cesta na Šaunštejn vede z Vysoké Lípy, kde u restaurace U Loupežáku začíná žlutě značená turistická stezka, vedoucí směrem na sever. Přibližně po půl kilometru odbočte vlevo na stezku označenou červenou barvou a jděte dalšího přibližně půl kilometru až k vrcholu hradu.

Hrad je veřejnosti volně přístupný po celý rok, jen během zimních měsíců zde stezky nejsou příliš schůdné a cesta na Šaunštejn se nedoporučuje.

Historie Šaunštejna

Hrad je v historických pramenech poprvé zmiňován v souvislosti s rokem 1413. Jeho účelem byla obrana obchodní stezky zvané Česká silnice a vytvoření vedlejšího centra správy. Byl majetkem rodu Vartenberků a později Berků z Dubé. Po uklidnění poměrů v českých zemích ztratil Šaunštejn svůj původní význam, byl opuštěn a začal pustnout. Poslední zmínka o hradu je datována rokem 1490.

Podoba hradu

Šaunštejn je položen na pískovcovém skalním suku v nadmořské výšce 340 m.n.m. Současná podoba hradu si zachovala některé konstrukční prvky. Původně se na úpatí skály nacházely provozní budovy a předhradí a do hradu se vcházelo dřevěnou čtverhrannou věží.

Na samotném vrcholu je světnička vytesaná do skály, valy obytné věže a draže, které sloužily k ukotvení dřevěných konstrukcí. Zahloubený objekt okrouhlého tvaru kdysi sloužil coby skladiště.

 

Autor: Andrea Štyndlová