ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

České Švýcarsko

Je jedním z nejkrásnějších míst nejen v České republice, ale i v Evropě. Rozkládá se na ploše 79 km2, najdeme ho v Ústeckém kraji a svou hranicí navazuje na NP Saské Švýcarsko v Německu.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Chřibská
GPS: 50.88345890, 14.37138530
České Švýcarsko map

České Švýcarsko - zajímavosti

Bohatství NP České Švýcarsko

Národní park České Švýcarsko láká návštěvníky jednak rozmanitostí rostlin i živočichů a především pak geomorfologií skalního města. Během návštěvy NP budete uchváceni hřebeny skal, kaňony, stolovými horami i pískovcovými útvary. Národnímu parku vévodí Růžový vrch, nejvyšší hora na tomto území, sahající do výšky 619 m.n.m.

Mohlo by se možná na první dojem zdát, že NP České Švýcarsko je "jen" klasickým rozsáhlým komplexem skal a lesů, který je státem chráněný, což je klamné. Na území NP se totiž nachází také hrázděné i roubené domy, řadící se k cenným kouskům lidové architektury v Čechách.

Název České Švýcarsko

Jak vlastně vznikl název České Švýcarsko? Odvozením od názvu oblasti Saské Švýcarsko, jak se nazývá lokalita Labských pískovců v Německu. U zrodu tohoto názvu stáli především švýcarští malíři Anton Graff a Adrian Zingg, kteří pobývali v Drážďanech, kde působili ve zdejší Akademii a nechali se ve svém díle inspirovat krajinou kolem řeky Labe, jež jim připomínala jejich rodnou zem.

Co zde musíte navštívit?

Pokud se nacházíte na území NP České Švýcarsko, rozhodně nesmíte minout zdejší perlu - Pravčickou bránu nebo Dolský mlýn. V každém případě je České Švýcarsko jednou z nejkrásnějších oblastí v celé Evropě. I kdybyste tu strávili několik dní a po celou dobu se kochali krásou zdejší krajiny, pokaždé jistě najdete něco nového, co vás uchvátí, ať už to jsou skalní převisy, které v nepříznivém počasí lidem poskytovaly útočiště, soutěsky řeky Kamenice, vyhlídka u Jetřichovic nebo zdejší perly lidové architektury.

 

Autor: Andrea Štyndlová