ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Kostel sv. Jakuba Většího v Červeném Kostelci

Uprostřed města Červený Kostelec v okrese Náchod ční k nebesům římskokatolický kostel sv. Jakuba Většího. Jde o barokní stavbu, která je chráněna jako kulturní památka České republiky. Nachází se přímo naproti kupeckého domku, v němž žila téměř sedm měsíců po svatbě naše spisovatelka Božena Němcová.

Kostel sv. Jakuba Většího v Červeném Kostelci Kostel sv. Jakuba Většího v Červeném Kostelci Kostel sv. Jakuba Většího v Červeném Kostelci Kostel sv. Jakuba Většího v Červeném Kostelci

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Manželů Burdychových, Červený Kostelec
GPS: 50.47629780, 16.09354390
Kostel sv. Jakuba Většího v Červeném Kostelci map

Kostel sv. Jakuba Většího v Červeném Kostelci - zajímavosti

Kostel byl původně gotický ze 14. století. Touto dobou je připomínán jako farní, ale přechodně patřil v 17. století Náchodu. Jak už to tak bývá a z dějin známe nesčetně takových pohrom, byl i tento skvost zachvácen požárem. Došlo k němu roku 1591, ale obnova se uskutečnila až ve druhé polovině 17. století. Když na celou stavbu pohlédnete, neujde vám, že se na jeho dnešním vzhledu podílel významný stavitel K. I. Dientzenhofer, lépe řečeno byl u toho, když ho do barokního hávu oděl královéhradecký umělec František Kermer.

Dientzenhofer měl původně v úmyslu zdůraznit bohatě zdobené průčelí kostela dvěma vysokými barokními věžemi, postavenými mimo kostelní budovu. Nakonec došlo k dostavění pouze jedné, ačkoli základy byly položeny k oběma. Kdo ví, proč z tohoto záměru sešlo. Církevní památka se pyšní dvěma plastikami u schodiště. Jde o sv. Ludmilu a sv. Václava. Obě jsou dílem červenokosteleckého řezbáře a sochaře Břetislava Kafky, jenž je i na zdejším hřbitově pohřben.

Město Červený Kostelec je krásnou zastávkou po východočeských památkách. Neopomeňte ho a zajeďte i do blízkého Hronova Aloise Jiráska. Naše dějiny v nich ožívají díky těm, kdo nezapomněli, že minulost si musíme stále připomínat. Jen tak můžeme alespoň zčásti pochopit naši současnost.

 

Autor: Marcela Horká, Vlastimil Hloupý