ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Radhošť - Beskydy

V pořadí sedmá nejvyšší hora Beskyd a zároveň nejzápadnější tisícovka tohoto pohoří nese název Radhošť a její nadmořská výška je 1129 metrů. Od Rožnova pod Radhoštěm je vzdálena přibližně 6 km ve směru na severovýchod a pověsti praví, že právě Radhošť byl už odpradávna sídlem slovanského boha Radegasta, boha války, slunce a vítězství.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Radhošť, Trojanovice
GPS: 49.49143060, 18.22251310
Radhošť - Beskydy map

Radhošť - Beskydy - zajímavosti

Na sochu, ztvárňující boha Radegasta, narazíme cestou Beskydským hřebenem ve směru z Pusteven na Radhošť. Jejím autorem je Albín Polášek, který pohanského boha neztvárnil ve zrovna nejmilejším rozpoložení. Lidé k němu měli dříve úctu, přinášeli mu dary v podobě dobytka a úlovků a každý rok na konci jara se na Radhošti konala oslava letního slunovratu. Modla na vrcholu hory byla údajně stržena Konstantinem a Metodějem, kteří jej nahradili křížem.

Pod povrchem hory Radhošť je hustá síť podzemních chodeb, ve kterých je podle pověsti ukryta Radegastova svatyně a poklady. Na řadu vchodů, kterým místní říkají "ďůry", je zde možné narazit na celé řadě míst. Zdejší pastevci je prý v dřívějších dobách využívali pro skladování sýrů a ovčího mléka, nebo prostě jako průchod horou.

Zdejší podzemní chodby nejsou doposud probádané především z toho důvodu, že jsou tvořeny pohybujícím se pískovcem, puklinami a rozsedlinami. Pískovcové vrstvy postupem času praskají a neustále se pohybují, takže některé pukliny se mohou zvětšovat a jiné naopak zcela zmizet.

Vrchol hory Radhošť je holý a je možné z něj spatřit opravdu dech beroucí pohled na panorama Moravskoslezských Beskyd, ale i Javorníky nebo Vsetínské vrchy. Severní svahy Radhoště jsou součástí stejnojmenné národní přírodní rezervace.

Na Radhošti dnes stojí řada zajímavých staveb, například Kaple sv. Cyrila a Metoděje a jejich sousoší, dále televizní vysílač a kříž.

 

Autor: Andrea Štyndlová