Čerchov

Poloha:

Vrchol s německým názvem Schwarzkopf zaujímá místo přibližně 12 km směrem na jihozápad od Domažlic a pouhé 2 km od hranic s Německem. Jeho český název je Čerchov a jedná se o nejvyšší horu Českého lesa o celkové nadmořské výšce 1 042 m.

Kurzova rozhledna, stojící na samém vrcholku Čerchova, je dnes již neodmyslitelnou dominantou Domažlicka. Její předchůdkyní byla jednoduchá dřevěná rozhledna, vystavěná zde českými turisty koncem 19. století, a stojící zde až do roku 1904, kdy se začalo s výstavbou Kurzovy rozhledny. Ta potom turistům sloužila až do roku 1938, kdy byla zabrána německými vojsky a poté, roku 1950, také vojsky pohraniční stráže. Výhled z ní byl veřejnosti zapovězen až do roku 1989.

V současné době stojí na Čerchově vedle Kurzovy rozhledny také betonová vojenská věž o celkové výšce 30 metrů, která Kurzově rozhledně, vysoké 24 metry, výškově konkuruje a spoluvytváří tak dominantu celého vrcholu, byť ne zrovna vzhlednou.

Na Čerchov dnes vede několik turistických tras, přičemž jednou z nich je tzv. Hanova cesta, vedoucí sem z České Kubice přes Zelenou chýši a Českou studánku. Tato stezka byla kdysi pracně budována, avšak později na řadu let veřejnosti zcela nepřístupná, o čemž leccos vypovídají i velmi neobvyklá kamenná schodiště, na která během výšlapu na Čerchov Hanovou cestou dodnes narazíte.

 

Autor: Andrea ŠtyndlováByla pro Vás tato stránka zajímavá? Sdílejte ji! Děkujeme.

Navštivte v okolí

VÝLETY S DĚTMI Botanické zahrady Církevní památky
Hory a vrcholy Hrady a zámky Mosty
Muzea Stezky / Naučné stezky Obce a města
Přírodní zajímavosti Rozhledny Technické památky
Vojenské památky ZOO Zříceniny

Ubytování v okolíHotel Výhledy

Klenčí pod Čerchovem - Ukázat na mapě

Vzdálenost: 12.4 km

Hotel Výhledy od 400 Kč
  • Domácí zvířata povolena
  • Internet
  • Nekuřácké pokoje
  • Parkoviště
  • Restaurace v objektu

Hodnocení zákazníků:

Více informací