Hamousův statek ve Zbečně

Poloha:

Hamousův statek je skvělým tipem na výlet nejen pro milovníky lidové architektury. Nadšeni budou jistě i ti, kteří se rádi dozvědí o způsobu života a bydlení našich předků. Jedná se o unikátní roubený statek, sahající svým vznikem na přelom 16. a 17. století, a spadajícím tak mezi nejstarší stavby lidové architektury na území České republiky.

Stavba je situována v samotném centru obce Zbečno, přímo naproti kostelu sv. Martina a na první pohled vypadá Hamousův statek jako klasický, docela obyčejný roubený domek, ovšem po vstupu dovnitř nám dává poznat svou ojedinělost. I přes své stáří je velmi dobře zachovalý a dispozičně prakticky uzpůsobený. Vlevo jsou dvě komory, umístěné nad sebou. Vrchní komora byla určena pro skladování úrody, ale v případě potřeby a během letního období zde také přespával kočí. V dolní komoře bylo uloženo nářadí. V prostoru za komorami se nachází dřevěná rampa, vedoucí k výměnku, kde pobýval starý hospodář, který zde měl také k dispozici menší kuchyni. Přímo naproti vchodu stojí stará chlebová pec a černá kuchyně. Obytné místnosti jsou pak vpravo, společně s malou místností a kuchyní.

Velmi mile překvapí, že je zde všechno udržováno v naprosté čistotě, že statek nechátrá, ba naopak, je o něj dobře postaráno. Zajisté také oceníte milý výklad přívětivého pana průvodce. Statek si můžete po výkladu sami prohlédnout a spoustu exponátů si osahat a vyzkoušet je.

Každou sobotu a o svátcích se zde obvykle koná pečení chleba přímo ve zdejší staré peci. Hamousův statek se nachází v překrásném prostředí Křivoklátských lesů, poblíž kulturních skvostů, jakými jsou hrady Křivoklát, Žebrák, Točník nebo Karlštejn, takže je opravdu báječným tipem na výlet!

 

Autor: Andrea ŠtyndlováByla pro Vás tato stránka zajímavá? Sdílejte ji! Děkujeme.

Navštivte v okolí

VÝLETY S DĚTMI Botanické zahrady Církevní památky
Cyklotrasy a cyklostezky Hory a vrcholy Hrady a zámky
Jeskyně Mosty Muzea
Stezky / Naučné stezky Obce a města Památníky
Přírodní zajímavosti Rozhledny Technické památky
Vojenské památky Zahrady / Parky / Relaxace ZOO
Zříceniny

Ubytování v okolíHotel Grand

Řevnice - Ukázat na mapě

Vzdálenost: 26.6 km

Hotel Grand od 445 Kč
  • Domácí zvířata povolena
  • Internet
  • Nekuřácké pokoje
  • Parkoviště
  • Restaurace v objektu

Hodnocení zákazníků:

Více informací