ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Tábor - město Jana Žižky

V jihočeském kraji je druhým největším městem, žije zde 37 000 obyvatel, leží na řece Lužnici směrem na sever od Českých Budějovic a jeho jádro je památkovou rezervací. Řeč je o městě Tábor, jednom z nejhezčích měst v jižních Čechách, které každým rokem přiláká velké množství návštěvníků.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Klokotská, Tábor
GPS: 49.41421580, 14.65827060
Tábor - město Jana Žižky map

Tábor - město Jana Žižky - zajímavosti

Historie města

Město Tábor bylo založeno v roce 1420 a je neodlučně spjato s postavou Jana Žižky a husitstvím. Osídlení tohoto místa má však ještě delší historii. Pravděpodobně už ve 2. století před Kristem zde bylo keltské oppidum a v roce 1270 zde Přemysl Otakar II. vystavěl hrad a město, které však bylo brzy zničeno. Název město získalo podle hory u Nazaretu v současném Izraeli.

Město bylo mocenským i vojenským centrem husitského hnutí, v jehož čele stál hejtman Jan Žižka. I v době husitských válek bylo svobodným městem, které neuznávalo Zikmunda jako českého krále. V roce 1437 se Tábor stal královským městem.

Během 15. století v Táboře vznikla radnice, kostel Proměnění Páně prošel rekonstrukcí a byl vybudován rybník Jordán, první údolní nádrž ve střední Evropě. V 16. století ale většina měšťanských domů shořela a započalo se s výstavbou nových, renesančních domů, dekorovaných sgrafity.

Během vlády Habsburků se městu tolik nedařilo. Díky porážce stavů ztratilo některé ze svých výsad a privilegií a po třicetileté válce následovala stagnace. Vzestup nastal až v 17. století s příchodem augustiniánů, pro které zde byl vystavěn klášter.

S rozvojem průmyslu v 19. století došlo i k rozvoji města. Bylo zde vybudováno reálné gymnázium, kde se vyučovalo česky (poprvé v Čechách), vyšší hospodářská škola a v roce 1878 také městské muzeum. Město se pak i nadále rozrůstalo.

Pamětihodnosti a významná místa

Samotné jádro Tábora je městská památková rezervace se středověkou atmosférou, která na návštěvníky dýchá nejen ze Žižkova náměstí, ale i ze zdejších uliček a měšťanských domů, u nichž se mísí gotika s renesancí a barokem. Veřejnosti je zpřístupněn systém podzemních chodeb ze 16. století a zážitkem je bezesporu také romantická procházka po křivolakých uličkách Starého města. Za návštěvu rozhodně stojí také kostel Proměnění Páně nebo renesanční vodárenská věž.

 

Autor: Andrea Štyndlová