ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Kostel Proměnění Páně na hoře Tábor

Nejvyšší místo na Žižkově náměstí v Táboře zaujímá děkanský kostel Proměnění Páně na hoře Tábor, jehož název odkazuje k biblické symbolice. Na hoře Tábor, nacházející se poblíž Genezaretského jezera na území Palestiny, se odehrál zázrak proměnění Ježíšovy podoby coby důkaz, že je Ježíš Božím synem. Kostelní věž je viditelná už z dálky a tvoří neodmyslitelnou dominantu města Tábor.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Žižkovo Náměstí 3, Tábor
GPS: 49.41456670, 14.65819890
Kostel Proměnění Páně na hoře Tábor map

Kostel Proměnění Páně na hoře Tábor - zajímavosti

V místech dnešního děkanského kostela stál až do roku 1440, kdy se započalo se stavbou současného kostela, kostelík menší, dřevěný, který svým vzezřením nepřipomínal až tak stavbu sakrální, jako spíš světskou. Nová svatyně měla mít rozhodně důstojnější vzezření, což se tvůrcům kostel Proměnění Páně bezesporu podařilo.

Do Tábora byl v druhé polovině 15. století povolán mistr Staněk z Menšího města Pražského, který měl za úkol vytvořit projekt a zároveň celou stavbu řídit. Dokončovací práce se odehrávaly roku 1512, kdy bylo síňové trojlodí zaklenuto síťovou klenbou, kterou nesly osmihranné sloupy. V presbytáři byla použita sklípková klenba, která se v našem prostředí nevyskytuje až tak často.

Kostel Proměnění Páně na hoře Tábor vznikal v pozdní gotice, stejně jako radnice v Táboře, nacházející se taktéž na Žižkově náměstí.

Kostel v pozdějších letech prodělal několik úprav, což je patrné například na renesančních štítech či na renesančním ochozu věže nebo barokní báni, kterou navrhl architekt Giovanni da Capaullim. V 19. století se Josef Mocker pokoušel navrátit kostelu jeho původní, tedy gotickou, podobu.

Celková délka chrámu činí 46 m a šířka pak 26 m. Na ochoz věže vede dohromady 250 schodů, po jejichž zdolání se návštěvníkům otevře kouzelný pohled nejen na město Tábor, ale i jeho široké okolí.

 

Autor: Andrea Štyndlová