Třebíč - židovská čtvrť

Poloha:

Možná jen málokdo z vás tuší, jak cenný unikát v Třebíči můžeme shlédnout. Zdejší židovská čtvrť se do dnešní doby dochovala v celé své kompletnosti, jedná se o jedinou kompletně dochovanou židovskou čtvrť v Evropě a mimo oblast Izraele se také jedná o jedinou židovskou památku UNESCO na celém světě. Při procházení tamními křivolakými uličkami, po dlažbě z říčních valounů, vás i v současné době okouzlí zdejší atmosféra domků doslova natlačených jeden na druhý, s nízkými vchody a malými náměstíčky.

V době, kdy byla tato miniaturní lokalita nejhustěji osídlená,  žilo zde víc jak 1200 obyvatel, což tehdy tvořilo 60% obyvatelstva celé Třebíče. Nacházely se zde synagogy, škola, špitál, chudobinec a samozřejmě řada obchodů. Život ale z uliček třebíčské židovské čtvrti nevyprchal. I dnes si můžete vypít kávu v jedné z kaváren nebo posedět v některé z místních restaurací a najdete tady i čajovnu nebo penziony.

Největší příliv židovských obyvatel do Třebíče byl zaznamenán ve druhé polovině 17. století. Jejich území bylo přesně vymezeno, a protože se nesmělo rozšiřovat, stavěli Židé přístavby a vyšší domy. Mnohdy se o kuchyňku o rozměrech 1 m2 muselo dělit až šest hospodyň. Představu o tom, jak židovské město vypadalo, si můžete vytvořit během návštěvy Zadní synagogy z roku 1669, kde se nachází model židovského města, který zachycuje stav před rokem 1850.

Do seznamu UNESCO je společně s židovskou čtvrtí a bazilikou sv. Prokopa zapsán i židovský hřbitov v Třebíči, který rozhodně stojí také za návštěvu! Vyhledávaným místem je zde také dům Seligmanna Bauera z doby před rokem 1798, který je ojedinělý svým napojením na Zadní synagogu schodištěm, vedoucím k západní ženské galerii. V přízemí je umístěno vetešnictví a v zadní části pak najdeme kuchyni s moderním vybavením. Vybavení prvního patra nám dovoluje udělat si představu o tom, jak židovská rodina v období mezi dvěma světovými válkami žila a v podkroví se nachází moderní audiovizuální přednáškový sál.

 

Autor: Andrea ŠtyndlováByla pro Vás tato stránka zajímavá? Sdílejte ji! Děkujeme.

Navštivte v okolí

VÝLETY S DĚTMI Botanické zahrady Církevní památky
Cyklotrasy a cyklostezky Hory a vrcholy Hrady a zámky
Jeskyně Mosty Muzea
Stezky / Naučné stezky Obce a města Památníky
Přírodní zajímavosti Rozhledny Technické památky
Vojenské památky Zahrady / Parky / Relaxace ZOO
Zříceniny

Ubytování v okolíPenzion Dena

Jihlava - Ukázat na mapě

Vzdálenost: 28.6 km

Penzion Dena od 465 Kč
  • Domácí zvířata povolena
  • Internet
  • Nekuřácké pokoje
  • Parkoviště
  • Restaurace v objektu
  • TV / SAT

Hodnocení zákazníků:

Více informací