ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Propast Macocha

Moravský kras patří k turisticky nejvyhledávanějším oblastem v Česku. Mohou za to jeskynní systémy, přírodní zajímavosti a krásná krajina. Jednou z těch zajímavostí je také propast Macocha.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Vilémovice
GPS: 49.37263610, 16.72874170
Propast Macocha map

Propast Macocha - zajímavosti

Propast má úctyhodné rozměry - 138,5 metrů hloubky, 174 metrů délky a 74 metrů šířky. Vznikla s největší pravděpodobností propadem zeslabeného stropu obrovského jeskynního dómu, jímž protékala říčka Punkva. Na dně propasti tvoří tato říčka jezírko. Propast se díky svým mohutným rozměrům řadí k typu light hole, což značí, že je její dno ve dne osvětleno slunečním svitem.

O propasti věděli už dávné prapředci, první zaznamenané pokusy o její prozkoumání pochází z roku 1723, kdy do ní sestoupil brněnský mnich Lazarus Schoper. Po něm následovalo do roku 1900 ještě 12 pokusů, které se více a více blížily vědeckým expedicím. Jejich vrcholem bylo objevení a zpřístupnění suchých částí Punkevních jeskyní v letech 1909-1914 a poté Macošských vodních dómů v letech 1920-1933. Do propasti však mohli lidé bezpečně nahlédnout už o něco dříve. V roce 1882 byl brněnskou sekcí Rakouského klubu turistů vybudován a otevřen horní můstek, který slouží turistům dodnes. O šestnáct let později vznikl i dolní můstek, který se nachází proti zdi jeskyní ve výšce 90 metrů. V roce 1895 tu Klub turistů nechal postavit Útulnu, aby bylo kde případně složit hlavu. Ta však brzy lehla popelem a na jejím místě vyrostla dnešní Chata Macocha.

Zaparkovat automobil můžete rovnou u horního můstku, na asi 200 metrů vzdáleném parkovišti. K dolnímu můstku vede cesta po schodech a kdo by chtěl pokračovat dále, může sejít až dolů ke vchodu do jeskyní. Komu se šlapat nechce, využije lanovku, která ho pohodlně dopraví tam i zpět. Můžete to však vzít i obráceně, dojet k hotelu Skalní mlýn, odtud 1,5 km pěšky nebo motorizovaným vláčkem k lanovce a potom teprve nahoru k propasti. Pohled ze dna vzhůru a zblízka na jezírko se vám naskytne jako součást prohlídky Punkevních jeskyní.

A jak vlastně Macocha přišla ke svému jménu? O tom vypráví jedna pověst zakládající se na pravdivé události ze 17. století. Zlá macecha se tenkrát chtěla zbavit a svrhla ho proto do propasti. Chlapec se však zázračně zachytil v korunách stromů a přežil. Rozhořčení obyvatelé vesnice to však nenechali jen tak a maceše přichystali stejný osud, jaký ona přála svému nevlastnímu synovi. Zemřela na dně propasti a ta po ní nese název.

Bohužel zlá macecha nebyla jediná, kdo na dně propasti zemřel. Toto místo je totiž vyhledáváno sebevrahy a je tím nešťastně proslulé. Avšak hlavně je to kouzelné místo obklopené krásnou přírodou, ve které se vám bude chtít strávit hodiny a dny.

 

Autor: Martina Limbergová