ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Schwarzenberský plavební kanál

Již přes padesát let je Schwarzenberský plavební kanál zapsán na seznamu kulturních památek a to jistě zcela právem, vždyť je jednou z nejvýznamnějších technických památek jižních Čech. Toto zajímavé vodní dílo si zaslouží pozornost kvůli své technické historické hodnotě i překrásné přírodě šumavských lesů kolem. Procházky nebo projížďky kolem něj nebudete litovat.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Jelení
GPS: 48.81685360, 13.87670170
Schwarzenberský plavební kanál map

Schwarzenberský plavební kanál - zajímavosti

Stavba plavebního kanálu vyplynula z potřeby dopravování polenového dřeva z nepřístupných oblastí Šumavy na panovnický dvůr do Vídně. Ve svahu vrchů Trojmezné a Plechého byl proto v letech 1789-1791 vybudován první úsek kanálu o délce 39,9 km a v letech 1821-1822 druhý úsek dlouhý dalších 11,7 km. Jeho stavbu navrhl a projektoval inženýr Josef Rosenauer, ten byl za svou zásluhu na zásobování Vídně dřevem později oceněn titulem čestného občana města Vídeň. 

Postavením kanálu se propojily vody Vltavy a Dunaje, dvou řek, z nichž každá patří do jiného úmoří. Kanál začíná u ústí potoka Světlá, u osady Nové údolí na česko-německé hranici, a pokračuje do řeky Grosse Mühl k osadě Jelení Vrchy. Tam začíná 419 metrů dlouhý podzemní plavební tunel, první svého druhu ve střední Evropě. Pokud se sem dostanete, určitě si prohlédněte pěkné novogoticko-empírové kamenné portály na okrajích tunelu. U obce Zvonková pokračuje kanál na rakouskou stranu hranice, ale ještě se na chvíli objeví zpět v Čechách pod zříceninou Vítkův kámen. Pak se již opět na rakouském území vlévá do řeky Mühl. Dřevo tu bylo splavováno pravidelně do roku 1891, kdy poptávka po něm postupně klesala kvůli čím dál větší oblibě topení uhlím. Na části kanálu probíhaly plavby nepravidelně ještě několik desítek let, ta úplně poslední proběhla 1961. Poté i přes uznání významnou památkou celá 70. léta kanál chátral a byl poškozen, naštěstí došlo od 802. let k jeho rekonstrukcím a jako poučení a ukázka umu předků může sloužit dodnes.

Kolem Schwarzenberského plavebního kanálu vede 9 km dlouhá naučná stezka. Začíná na parkovišti na Jeleních Vrších a vede podél kanálu do Raškova nad Novou Pecí. Její zdolání je díky rovnému terénu nenáročné a je tak vhodná pro pěší turisty, cyklisty, rodiny s dětmi i vozíčkáře. V určitých termínech probíhají na kanálu také ukázky plavení dřeva, což může být zajímavým poučením na vlastní oči. Kromě této naučné stezky vede udržovaná lesní cesta téměř po celé délce kanálu a je vhodná pro všechny turisty, cyklisty a v zimě běžkaře.

 

Autor: Martina Limbergová