ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Vodní elektrárna Vranov nad Dyjí

Malé vodní elektrárny jsou součástí mnoha přehradních hrází. Vyrábí elektrickou energii ekologicky z obnovitelného zdroje a tvoří nezanedbatelnou část zdrojů energií. Zajímá vás, jak to v takové elektrárně vypadá? Chtěli by jste se do nějaké podívat? Společnost E-ON tuto možnost nabízí v malé vodní elektrárně ve Vranově nad Dyjí. Od roku 2011 je tu otevřeno nové návštěvnické centrum, kde vám tento zážitek zprostředkují.

Vodní elektrárna Vranov nad Dyjí Vodní elektrárna Vranov nad Dyjí Vodní elektrárna Vranov nad Dyjí Vodní elektrárna Vranov nad Dyjí Vodní elektrárna Vranov nad Dyjí

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Havlíčkovo nábř. 421, Vranov nad Dyjí
GPS: 48.90661190, 15.81947940
Vodní elektrárna Vranov nad Dyjí map

Vodní elektrárna Vranov nad Dyjí - zajímavosti

Vranovská přehrada byla vybudována v letech 1929-1934. V době jejího dokončení byla spuštěna i vodní elektrárna, která byla od té doby několikrát modernizovaná a splňuje dnes ty nejnovější technické i ekologické požadavky. Vše o této elektrárně, historii přehrady i technických parametrech se dozvíte při prohlídce, kdy se podíváte do samých útrob elektrárny.

Prohlídka začíná u paty hráze, kde si vás za branou vyzvedne průvodce a vezme vás dovnitř. Poté shlédnete asi patnácti-minutový film, který vám přiblíží princip výroby elektřiny a blízkou i vzdálenou historii stavby. Poté sejdete do samotného srdce elektrárny, kde pracují Francisovy turbíny a vyrábí elektřinu. Prohlídky probíhají v době, kdy elektrárna nepracuje, elektřina je tu totiž vyráběna hlavně v ranní a odpolední špičce. Jaký turbíny vydávají hluk tedy neuslyšíte, přesto je zážitek alespoň to vše vidět. Ještě o něco níže se potom potom podíváte do nejspodnějšího patra elektrárny, kde se nachází tři roury přivádějící vodu do elektrárny, každá o průměru 2600 mm. V tu chvíli se budete nacházet prakticky na dně přehrady, nějakých 30 metrů pod hladinou. Od té obrovské masy vody vás však dělí bezpečných 27 metrů betonu. Tolik má u své paty šířku přehradní hráz, směrem k vrcholu se postupně zúží na šest metrů. Do tělesa hráze se bohužel dostat nedá, samotná hráz nepatří k elektrárně. Jakmile vyjdete zpět na povrch, zamíříte ještě do Velína, místnosti, kde se elektrárna spouštěla a spouští doteď a odkud se řídí celý její chod. Tady poznáte rozdíl mezi přístroji v minulosti a dnes, kdy je vše řízeno jednoduše pomocí počítače.

Ať už se o technické věci zajímáte blíže nebo jste jen zvědaví, návštěva elektrárny může být po vranovském zámku jistě velmi poutavým a nevšedním zážitkem. Návštěvnické centrum je otevřeno od května do srpna denně, v dubnu a záři v soboty, neděle a svátky a zbytek roku na objednání. Vstupné je zcela zdarma.

 

Autor: Martina Limbergová