ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Arboretum Nový Dvůr

Zcela unikátní park o rozloze 30 ha, kde návštěvníci mohou obdivovat rozsáhlou sbírku dřevin nejen tuzemských, ale i cizokrajných, najdeme u zámečku v Arboretu v Novém Dvoře v Opavě. Roste tady kolem 7 000 druhů rostlin, bylin a dřevin, jejich odrůd i kultivarů. Je zde také bohatá dendrologická sbírka Dřeviny pěti světadílů, rostliny rašelinišť, vřesovišť, himalájské rostliny, dřeviny z Číny, z písečných dun Baltu, Japonska nebo středozápadu severní Ameriky.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Nový Dvůr 9, Stěbořice - Nový Dvůr
GPS: 49.93344500, 17.77308640
Arboretum Nový Dvůr map

Arboretum Nový Dvůr - zajímavosti

Čím se arboretum v Novém Dvoře proslavilo, je rozsáhlá sbírka Rhododendron, která se na území České republiky řadí k těm nejbohatším. V rámci expozice lze shlédnout tzv. mamutí stromy - sekvoje, arizonské borovice nebo léčivý jinan, který pamatuje dobu dinosaurů.

K založení arboreta v Novém Dvoře došlo roku 1905 a zasloužil se o něj Quido Riedl, tehdejší majitel zámku.

Arboretum Nový Dvůr bylo založeno v roce 1958 na místě jednoho z dendrologicky nejcennějších parkových objektů ve Slezsku. V současné době je pracoviště organizačně začleněno do Slezského zemského muzea, jehož zřizovatelem je Ministerstvo kultury ČR.

Dnes je součástí arboreta také ZOO koutek s kozou kašmírskou a kamerunskou, prasaty vietnamskými, ovcemi domácími, s králíky a slepicemi. Zvlášť pro malé děti je zážitek možnost volného vstupu do ohrady, nakrmit a pohladit si zvířátka.

 

Autor: Andrea Štyndlová