ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Botanická zahrada Teplice

V jižní části Teplic, jednoho z našich nejznámějších lázeňských měst, najdeme čtvrť Šanov a v ní zdejší Botanickou zahradu. Jen nedaleko ní leží také známý Písečný vrch a Janáčkovy sady. Celková rozloha zahrady se pohybuje kolem dvou hektarů, přičemž zhruba polovinu zabírá venkovní expozice. Výstavní skleníky se rozkládají na ploše 2 400 m2 a najdeme zde také zásobní skleníky, které však pro veřejnost nejsou přístupné.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Josefa Suka 1388, Teplice
GPS: 50.63858280, 13.84216970
Botanická zahrada Teplice map

Botanická zahrada Teplice - zajímavosti

Cílem botanických zahrad je především vytváření a uchování sbírek rostlin, které prošly vědeckou dokumentací. Pro běžnou veřejnost jsou botanické zahrady jednak poučným místem, ale samozřejmě také oázou klidu a příjemným prostředím. Mnozí návštěvníci se v botanické zahradě také inspirují k pěstování nových druhů, jejichž vzorky lze v zahradě získat.

Botanická zahrada Teplice je jedinou botanickou zahradou na území Ústeckého kraje. K jejímu založení došlo 1. ledna 2002 a nevznikla na náhodně vybraném místě. Tato plocha byla totiž k zahradnickým účelům využívána bezmála 100 let.

Historie botanické zahrady

Počátky této zahrady tedy sahají do konce 19. století. Historické dokumenty hovoří o tomto místě jako o Stadtgärtnerei, tedy o městském zahradnictví. Původní skleníky sloužily především místním lázním, například zimování palem nebo produkci řezaných květin. Zásluhou Ing. Marie Sternthalové došlo počátkem 70.let k jejich rekonstrukci a v březnu roku 1975 také ke zpřístupnění. Tou dobou ještě spadaly pod Technické služby města, které měly především zajišťovat zeleň v městských parcích.

Když zahrada oficiálně vznikla, nacházelo se zde přibližně 2 000 druhů rostlin. Bezmála polovina jich byla vysázena ve venkovní expozici na ploše asi 1 ha. Větší část pak zaujímaly tropické a subtropické nebo skleníkové druhy. Všechny expozice vznikaly víceméně v nouzových podmínkách, ovšem i tak se pracovníkům podařilo vybudovat zahradu, která za shlédnutí stála už v době svých začátků.

Vzácné druhy rostlin:

- Afrocarpus (Podocarpus) gracilior - prastarý exemplář afrického jehličnanu
- Encephalartos villosus
- Medinilla magnifica - obrovský exemplář z Filipín
- Dasylirion serratifolium - mexický exemplář

TIP: V tropickém skleníku si nezapomeňte všimnout křížovkářského záhonu. Jsou v něm zasazeny rostliny, jejichž názvy budete znát z tajenek a křížovek.

Zahrada je pro veřejnost otevřena denně mimo pondělí.