ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Katedrála sv. Mikuláše České Budějovice

K založení farního kostela sv. Mikuláše v královském městě, Českých Budějovicích, došlo kolem roku 1265. Najdeme ho přímo v centru města, jen pár kroků od náměstí Přemysla Otakara II., v těsné blízkosti Černé věže, která byla využívána jako strážní věž a zvonice. U kostela byl zřízen také hřbitov, který zde fungoval od roku 1265 do roku 1874, kdy došlo k jeho zrušení Josefem II.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Kanovnická, České Budějovice
GPS: 48.97528810, 14.47588220
Katedrála sv. Mikuláše České Budějovice map

Katedrála sv. Mikuláše České Budějovice - zajímavosti

Dnešní kostel sv. Mikuláše byl vystavěn v místech původního gotického chrámu, který byl vybudován ke konci 13. století, a který v roce 1641 zničil požár. Stavba kostela se již nesla v barokním duchu a byli jí pověřeni italští stavitelé Canevalle a Cipriani. Dokončení chrámu se datuje do roku 1649, ale jeho stavba se neobešla bez potíží, které později vyústily v úpravy z důvodu špatné statiky. Od roku 1686 do roku 1688 prováděl italský stavitel G. A. de Maggi přestavbu průčelí chrámu. Štuková výzdoba je dílem S. Careghettiho. Poslední rekonstrukci kostel prodělal roku 1912.

K povýšení městského chrámu na katedrálu došlo roku 1785, kdy byla v Českých Budějovicích založena nová diecéze. Kostel se tak stal prvním a hlavním kostelem v rámci celé diecéze, v jejímž čele stál biskup.

Kostel sv. Mikuláše má tři lodě, jednu hlavní a dvě boční, v nichž najdeme barokní kaple. Jednotlivé lodě od sebe dělí tři páry masivních pilířů hranolového tvaru a jsou zaklenuty valenou klenbou. Drtivá většina vybavení interiéru pochází z 18. století. Hlavní oltář, dílo Z. Huebera, pochází z roku 1791 a oltářní obraz sv. Mikuláše, jenž je dílem J. Bachmanna, pak z roku 1648.

 

Autor: Andrea Štyndlová