ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Černá věž v Českých Budějovicích

Černá věž patří k oblíbeným turistickým atrakcím v Českých Budějovicích. Stojí kousek od náměstí Přemysla Otakara II., vedle katedrály sv. Mikuláše, a z jejího ochozu se vám naskytne pěkný pohled na centrum města.

Černá věž v Českých Budějovicích Černá věž v Českých Budějovicích Černá věž v Českých Budějovicích Černá věž v Českých Budějovicích Černá věž v Českých Budějovicích Černá věž v Českých Budějovicích

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: U Černé věže, České Budějovice
GPS: 48.97549420, 14.47573190
Černá věž v Českých Budějovicích map

Černá věž v Českých Budějovicích - zajímavosti

Rozhodnutí o stavbě věže padlo v roce 1547, v letech 1549-1577 pak proběhla její stavba. Věž měla sloužit jako strážná a hlásná věž, zvonice katedrály sv. Mikuláše a také měla poukázat na bohatství města. Přímo ve věži tehdy bydlel věžní, který měl za úkol ohlašovat případný požár a vyvěšovat červený prapor nebo v noci červenou lucernu. Byt pro něj a jeho rodinu se nacházel v 9. patře věže, dnes se v těchto místech nachází ochoz nesoucí římsu střešní báně.

Věž je vysoká 72 metrů a strany jejího čtvercového půdorysu měří 11,6 metrů. Vyhlídkový ochoz se nachází ve výšce 46 metrů nad zemí a vede na něj celkem 225 schodů. Prvních pět pater věže je vystavěno v gotickém stylu, zbytek pak ve stylu renesančním. V roce 1606 byla věž dodatečně osazena hodinami. Na východní straně se v patě věže nachází původní dveře z roku 1558.

Věž prošla za dobu své existence několika menšími i většími opravami, poslední generální rekonstrukce proběhla v letech 1982-1985. V roce 1993 byl u věže obnoven pomník Jana Valeriána Jirsíka, což byl významný český katolický duchovní a národní buditel.
 

Ve věži se nachází sedm zvonů různého stáří i velikosti, umístěny jsou v 6. a 7. podlaží a v báni. Největší z nich je Bummerin z roku 1723. Jeho rozměry jsou 1,82 metrů spodní průměr a 1,34 metrů hloubka, váží pak úctyhodných 3,5 tuny. Nejstarším ze zvonů je Stříbrný zvon, ulitý v roce 1630, a nejmladším Budvar z roku 1995. Další zvony nesou názvy Maria, Octava, Marta a Umíráček.

Věž je návštěvníkům zpřístupněna v letní sezóně a byla by škoda si schody na ni nevyjít při cestě Českými Budějovicemi. Pohled na centrum tohoto města z výšky stojí za to.

 

Autor: Martina Limbergová

Autor fotografií: Lenka Marešová