ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Kostel sv. Víta Český Krumlov

Největší dominantou jihočeské perly, Českého Krumlova, je bezesporu zdejší zámek, kterému ovšem obrazně řečeno šlape na paty římskokatolický kostel sv. Víta, který najdeme v malebném prostředí historického jádra města, na Kostelní ulici.

Kostel sv. Víta Český Krumlov

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Kostelní, Český Krumlov
GPS: 48.81023860, 14.31609690
Kostel sv. Víta Český Krumlov map

Kostel sv. Víta Český Krumlov - zajímavosti

Byl vystavěn roku 1400 krumlovským farářem Hostislavem z Bílska v místech, kde dříve stávala starší stavba. V roce 1439 byl vysvěcen a roku 1500 byla v západní části kostela zdejšími měšťany vybudována hudební tribuna. Příští stavební úpravy kostela se už nesly v duchu baroka.

V letech 1725 - 1726 nechal ke kostelu Adam František ze Schwarzenberka a jeho žena Eleonora Amalie přistavět kapli sv. Jana Nepomuckého, která je umístěna v sousedství kaple Vzkříšení. Z období baroka pochází též celá řada vybavení interiéru a oltáře.

Koncem 19. století byl kostel upravován ve stylu novogotiky a později už ho žádné výraznější úpravy, kromě drobných restaurátorských prací, nezasáhly. Mezi poslední významné změny kostela můžeme připočítat snad ještě zřízení kaple sv. Václava v severní sakristii.

Trojlodní kostel má halové pojetí ve stylu vrcholné a pozdní gotiky. Celek interiéru je skvěle prosvětlen a celý prostor lze pohledem obsáhnout z pouhého jednoho místa. Všechny rozměry, jak výška, tak šířka s délkou, spolu dokonale ladí. Kněžiště je zaklenuto síťovou klenbou, inspirovanou tou, kterou najdeme v milevském kostele.

Z raného baroka, z roku 1683, pochází hlavní oltář, který nechal vyrobit Jan Kristián z Eggenberku a jeho žena Marie Ernestina, jejichž erb najdeme ve středu oltáře. Motiv oltářního obrazu vyobrazuje Korunování Panny Marie a korunovaci sv. Víta.

V kapli sv. Jana Nepomuckého, kterou najdeme u levé boční lodi, se nachází srdce některých členů rodu Schwarzenberků.

 

Autor: Andrea Štyndlová