ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Libín - Šumavské podhůří

Vrchol, klenoucí se asi 4 km směrem na jih od Prachatic a tvořící tak dominantu nejen města, ale i jeho okolí, se nazývá Libín a se svou nadmořskou výškou 1093 m je také nejvyšším bodem Šumavského podhůří. Samotný hřbet vrcholu má asymetrický tvar a je tvořen rulou a pararulou. V roce 1883 zde byla postavena rozhledna o celkové výšce 27 m, kterou na vrcholu Libín najdete dodnes společně s turistickou chatou. Vrchol i vyhlídka rozhledny nabízí nádherný výhled na oblast Písecka, Šumavu, elektrárnu Temelín a za dobré viditelnosti lze spatřit dokonce Alpy. Svahy Libína ze severní strany spadají pod přírodní rezervaci Libín.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Libín, Prachatice
GPS: 48.97832890, 14.01212500
Libín - Šumavské podhůří map

Libín - Šumavské podhůří - zajímavosti

Pokud se na Libín vydáte autem, dostanete se nejdál na parkoviště v Sedélku a poté už musíte pěšky, přestože až na vrchol vede asfaltová cesta. Lehčí turistická trasa na Libín vede z Libínského Sedla, osady vzdálené od vrcholu přibližně 2 km. Další turisticky značená stezka vede přímo z centra Prachatic a je dlouhá asi 6 km.

Slavnostní otevření zdejší rozhledny, o jejíž vznik se zasloužil Šumavský klub turistů, bylo stanoveno na 16. září 1883. Roku 1935 se správy rozhledny ujal Klub českých turistů a během druhé světové války sloužila rozhledna pro potřeby vojska. Rekonstrukce se libínská rozhledna dočkala roku 1994.

Zajímavým, i když těžko přístupným místem v okolí Libína, je jeskyně Poustevná. Jedná se o jeskynní komplex, nacházející se jen kousek od města Prachatice na svahu vrcholu Výrovce poblíž Husinecké přehrady. V současné době lze celý jeskynní podzemní komplex volně navštívit.

 

Autor: Andrea Štyndlová