ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Čáp - Teplické skály

Nejvyšší vrchol Adršpašsko-Teplických skal a zároveň nejvyšší hora z křídového pískovce v naší republice je Čáp, který se někdy objevuje také pod názvem Čapí vrch. Jeho nadmořská výška je 786 m.n.m. a na samotném vrchu se nacházejí skalní útvary. Z Čápu je pěkný výhled na Bor, Stárkovsko nebo Ostaš.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Čáp, Teplice nad Metují
GPS: 50.57451670, 16.12425830
Čáp - Teplické skály map

Čáp - Teplické skály - zajímavosti

V oblasti pískovcové plošiny v Teplických skalách právě vrchol Čáp viditelně vystupuje při jejich jihozápadním kraji, poblíž osady Skály a skalního hradu, odkud je na Čáp pěkný výhled i trasa. V osadě Skály najdeme také zrenovovaný barokní zámeček nazývaný Bischofstein, vystavěný v místech dřívější tvrze, a ve kterém se dnes nachází hotel s restaurací.

Trasa na Čáp z osady Skály je velmi pohodová a vede kolem malebných roubených domků, přes louky a podél rekreačních chatek. Strmější cesta směrem k vrcholu vede až od rozcestí Pod Čapím vrchem a především lesem kolem malé skalní brány. Před vrcholem se nachází řícené skály a malebná skaliska, lemující Čáp, odkud je výhled cloněn akorát na severní a východní stranu, kvůli stromovému porostu.

V okolí vrcholu Čáp rozhodně stojí za návštěvu skalní hrad Skály a rozhledna Lenka, která je v podstatě soukromým mysliveckým zařízením, ve kterém platí pro veřejnost zákaz vstupu, ale objekt je otevřený a zřejmě ho navštěvuje celá řada turistů.

 

Autor: Andrea Štyndlová