ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Ještědsko-kozákovský hřbet

Pokud jste si mysleli, stejně jako do nedávna já, že Ještěd je součástí Jizerských hor, tak to jste se ale setsakramentsky  mýlili. Ještěd se totiž ve skutečnosti nachází v Ještědsko-kozákovském hřbetu. Kdeže? Někde mezi Krkonošemi a Lužickými horami.

Ještědsko-kozákovský hřbet Ještědsko-kozákovský hřbet Ještědsko-kozákovský hřbet Ještědsko-kozákovský hřbet

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Ještědsko-kozákovský hřbet, Liberec
GPS: 50.65537530, 15.13842110
Ještědsko-kozákovský hřbet map

Ještědsko-kozákovský hřbet - zajímavosti

Tento zajímavý geomorfologický celek představuje úzký hřbet dlouhý pouze 60 kilometrů, jenž leží v oblasti mezi Libercem, Jabloncem nad Nisou a Semilami. Jeho okraje dosahují až na okraj Jičína. Ještěd pak je jeho nejvyšším vrcholem.

V dané oblasti příliš velkých měst nenaleznete. Kraj začíná na severozápadně sedlem mezi Pískovcovým vrchem (Lužické hory) a Ostrým vrchem (v Ještědsko-kozákovském hřbetu). Vrcholy se postupně zvyšují. Pro pohoří je typický křemenec a v nižší části pak pískovec. Hřbet je poměrně zalesněný, takže příliš mnoho neskýtá, tedy kromě vrcholu Ještěd. Další části hor pokrývají lesy, louky a pole. V dané oblasti se nachází hned dva přírodní parky – Přírodní park Ještěd a Přírodní park Maloskalsko. Kromě těchto dvou parků se zde nachází ještě celá řada dalších chráněných rezervací.

Nejvyšší partie tohoto pohoří mapuje červená turistická značka, která vás zároveň provede těmi nejzajímavějšími místy pohoří, jako třeba Západní jeskyně (nejvýznamnější krasová dutina v severních Čechách), ještědské terasy, Hanychovská jeskyně, buk republiky a také i Ještěd. V kozákovské části se nachází nejvyšší bod Kozákov, Táborský hřbet s horou Tábor a Tichánkovou rozhlednou aj.

Oblast je vhodná pro pěší turistiku a cykloturistiku. Novým hitem je i jízda na koloběžce. Zimní turistika je zde poměrně omezená a závislá na nestálých sněhových podmínkách. Centrum zimních radovánek naleznete v oblasti Ještědu – Pláně pod Ještědem, kde naleznete skokanský můstek, sjezdovky i udržované běžkařské dráhy.

 

Autor: Adriana Dosedělová