ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Praděd

Majestátní Praděd je se svým vrcholem, položeným v nadmořské výšce 1 492 m, nejvyšší horou celé Moravy a Slezska, vznešenou ikonou Jeseníků a snad i celého Moravskoslezského kraje.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Praděd, Malá Morávka
GPS: 50.08319060, 17.23094280
Praděd map

Praděd - zajímavosti

V letech 1903 až 1912 na Pradědu stála rozhledna, zbouraná v roce 1959 a o 11 let později nahrazená vysílačem a televizní věží o celkové výšce 145 m. Ve věži se dnes nachází restaurace a rozhledna, umístěná ve výšce 40 m. Nejen z ní se vám naskytne kouzelný pohled na Beskydy, Krkonoše a za dobré viditelnosti dokonce i na Vysoké Tatry. Přímo na vrcholu Pradědu najdete také hraniční kámen řádu německých rytířů, pocházející z roku 1721.

V současné době je Praděd protkán celou řadou turisticky značených tras a v jeho blízkosti je také položeno nejvýše umístěné lyžařské středisko v České republice. Přímo k vrcholu vede od chaty Ovčárna asfaltová silnice, zbudovaná zde v souvislosti s výstavbou televizního vysílače, a sloužící dnes pouze pro zásobování.

Do národní přírodní rezervace Praděd lze v současné době zahrnout samotný vrcholek a jeho široké okolí, tedy Bílou Opavu, Petrovy kameny, Velkou a Malou kotlinu a Divoký důl. V celé rezervaci najdete několik vzácných druhů živočichů a rostlin, porosty s pralesovitým charakterem či ledovcové kary. Velká kotlina je navíc v rámci České republiky nejbohatším územím, co se týče flóry.