ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Prašivá - Beskydy

Prašivá je jedním z vrcholů v Moravskoslezských Beskydech. Sahá do výšky 843 m.n.m. a hřeben začíná vrcholem Malá Prašivá, vysokým 706 m.n.m., na němž se nachází kostelík sv. Antonína Paduánského z roku 1640 a Chata Prašivá z roku 1921. Hřebenem pak Prašivá přímo navazuje na Čupel, vrchol o výšce 872 m.n.m. Na svahu Prašivé se nachází pramen potoku Lučina.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Prašivá, Komorní Lhotka
GPS: 49.63429420, 18.50220690
Prašivá - Beskydy map

Prašivá - Beskydy - zajímavosti

Prašivá spadá do katastru Vyšní Lhoty a zabírá část severovýchodní oblasti Moravskoslezských Beskyd, resp. konec hlavního hřebene Těšínských Beskyd a tvoří jejich nejsevernější výběžek společně s Godulou, vrcholem vysokým 737 m.n.m.

Cesta na Prašivou

Vrchol Prašivá je přístupný jak pro pěší, tak i cyklisty a dokonce i autem. Vlaková zastávka je nejblíže v obci Dobratice, odkud vede na vrchol červeně značená stezka o délce asi 5,5 km.

Pokud se sem vydáte autobusem, vystupte na zastávce Dobratice-Harenda, odkud je to asi 2,5 km. Na vrchol vás i v tomto případě dovede červeně značená turistická stezka.

Z Pražma vede modře značená cesta a z Vyšní Lhoty jděte po žluté.

Zastávka na Malé Prašivé

Vrchol Malá Prašivá se nachází asi 1 km před Prašivou a zastavit se tady můžete hned z několika důvodů: je zde turistická chata s možností občerstvit se (i ubytovat) a malý poutní dřevěný kostel z roku 1640, zasvěcený Antonínovi Paduánskému. Jedná se o významné poutní místo, kam se dodnes tradičně pořádají poutě.

Jak z Malé Prašivé, tak i vrcholu Prašivá, se vám naskytne pěkný výhled po okolí, ovšem na některých stranách jsou vzrostlé stromy. Nejkrásnější výhled je asi ze západního úbočí.

 

Autor: Andrea Štyndlová