ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Travný - Beskydy

Ční do výšky 1 203 m.n.m. a najdeme ho v Moravskoslezských Beskydech, asi 3 km ve směru na jihovýchod od obce Krásná a něco kolem 4 km od Morávky. Je nazýván Travný a z jeho vrchu je pěkný výhled na Lysou horu, město Frýdek-Místek a Ostravu. Cestou k vrcholu můžete obdivovat vrchol Javorový a Prašivá.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Travný, Morávka
GPS: 49.56128890, 18.50734580
Travný - Beskydy map

Travný - Beskydy - zajímavosti

Cesta na Travný

Vrchol Travný nedisponuje žádným zařízením pro turisty ani restaurací, kde by se pěší mohli občerstvit, a snad právě proto není tolik vyhledávaným místem Beskyd, jako třeba Radhošť.

Výšlap na vrchol je poměrně dost strmý, ať se na něj vydáte odkudkoli a na cestě nahoru budete muset překonat převýšení asi 800 metrů. V létě zde rostou borůvky a za pěkného počasí je pěkný výhled na Lysou horu.

• Z obce Krásná se na Travný můžete vydat po žluté trase a z Pražma pak navázat na modrou stezku. Celková délka trasy je asi 5 km.
• Z Morávky vede na Travný zeleně značená turistická cesta a od rozcestí Velký Travný pak modrá cesta. Celková délka trasy je asi 6 km.
• Z Obce Pražmo vede na Travný cesta dlouhá také přibližně 6 km, značená modrou turistickou značkou.

Přírodní rezervace Travný

Přírodní rezervace Travný se rozkládá na západním svahu vrcholu a na ploše bezmála 155 ha. Začátek rezervace je u břehů řeky Mohelnice (v nadmořské výšce asi 530 m.n.m.) a končí ve výšce 1 203 m.n.m. Sledovat můžeme to, jak se proměňuje charakter zdejších lesů: v nejnižších nadmořských výškách to jsou převážně bučiny, následují smrky a smrkové bučiny. V nejvyšší nadmořské výšce pak rostou převážně třtinové smrčiny a sem tam kleče.

 

Autor: Andrea Štyndlová