ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Velká Čantoryje

K nejvyšší hoře Slezských Beskyd, pnoucí se do nadmořské výšky 995 m, byste se museli vypravit do oblasti česko-polských hranic, na místo vzdálené přibližně 10 km od Těšína směrem na východ. Jedna z tras, která sem vede, začíná v Nýdku, je dlouhá asi 5 km a dovede vás přímo k rozhledně na vrcholu Velké Čantoryje.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Velká Čantoryje, Visla
GPS: 49.67871610, 18.80422610
Velká Čantoryje map

Velká Čantoryje - zajímavosti

Jedná se o nejvýchodněji položenou rozhlednu, zastřešenou stavbu o celkové výšce 29 m. Přízemí je kamenné a zbytek konstrukce tvoří pozinkovaná ocel o pěti patrech s vyhlídkovými plošinami. Až k vrcholu vede celkem 118 schodů, po jejichž zdolání se vám naskytne kouzelný výhled na oblast Polska, Slovenska a samozřejmě České republiky, kde jsou na dohled Jeseníky, Javorníky či Beskydy. Směrem na Slovensko jsou vidět Tatry a Malá Fatra, v Polsku potom Slezské Beskydy.

Kromě rozhledny se zde nachází i turistická chata, vystavěná v roce 1904, odkud je pěkný výhled na řeku Vislu a její údolí. Severozápadní svahy vrcholu zaujímá Národní přírodní rezervace Čantoria o celkové rozloze 39,45 ha, ve které můžete vidět například steré kleny nebo vzácný strom tis červený.

Patrně nejjednodušší cesta k vrcholu Velké Čantoryje stoupá ze zmíněného Nýdku, odkud se můžete vydat také na naučnou stezku Rytířská. Pěkná trasa vede též z polského města Ustroň, kde se nachází lázně, a odkud vede na vrchol z části lanovka. Na Velké Čantoryji se nenachází hraniční přechod, a proto zde turisté mohou využívat jen vyznačenou hřebenovou trasu. Přímo k vrcholu vedou pouze cesty pro pěší, autům je sem vjezd zapovězen.

 

Autor: Andrea Štyndlová