ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Smrk - Rychlebské hory

V České republice se se Smrkem, coby názvem vrcholu, setkáme velmi často a v jednom z našich dalších tipů máte možnost poznat stejnojmenný nejvyšší vrchol Jizerských hor. Také Rychlebským horám, o nichž je řeč nyní, vévodí dominanta tohoto jména. Je vysoká celkem 1 126 m.n.m. a nachází se v jejich jihovýchodní oblasti.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Smrk, Lipová-lázně
GPS: 50.22946830, 17.03393940
Smrk - Rychlebské hory map

Smrk - Rychlebské hory - zajímavosti

Oblastí Rychlebských hor a vrcholu Smrk prochází státní hranice s Polskem a kromě ní i celá řada turisticky značených tras, takže způsobů, jak se na nejvyšší bod Rychlebských hor dostat, je hned několik. Samotný vršek Smrku nepokrývají lesy, takže odměnou za výšlap až nahoru vám bude krásný výhled po okolí, na Králický Sněžník, Jeseníky, z nichž je skvěle vidět Keprník a Šerák, a za dobré viditelnosti dokonce i na Krkonoše.

Na Smrku se nachází přírodní rezervace Malení - vrchoviště se specifickou rašelinnou vegetací. Jen kousek od samotného vrcholku Smrku se území dělí na trojmezí Moravy, Slezska a Polska, přičemž v tomto bodě je umístěn přístřešek s turistickým rozcestníkem a lavičky, kde je možné si odpočinout.

Nejobvyklejší turistická cesta na Smrk vede z obce Petříkov nebo Ramzová. Vyznavači náročnějších terénů mohou vyzkoušet trasu vedoucí z obce Horní Lipová. Zajímavými místy a dalšími tipy na výlety v okolí jsou především Nýznerovské vodopády, Lví hora a nebo vrchol Kovadlina s krásnou vyhlídkou. Z okolních měst a obcí pak stojí za návštěvu nedaleký Jeseník, Javorník či Žulová.

 

Autor: Andrea Štyndlová