ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Vozka

Vozka je položen v nadmořské výšce 1377 metrů a je prohlášen za osmý nejvyšší vrchol v Hrubém Jeseníku. Jeho vrchní partie patří do přírodní rezervace a vstup až k vrcholu je zakázán, nicméně nařízení je téměř zvykem obcházet, jelikož snad každého turistu lákají nádherné kruhové výhledy do okolí. Díváte-li se na Vozku z dálky, například z Červené hory, má zdejší skála tvar vozu, kterýžto mu vtiskl i samotný název.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Vozka, Loučná nad Desnou
GPS: 50.15305420, 17.10851810
Vozka map

Vozka - zajímavosti

Vozka ve srovnání s okolními vrcholy není turisty až tak vyhledávaný, což je nejspíš způsobeno jistou odlehlostí místa a snad i strašidelnou pověstí, která se k němu váže. V zimě tudy prý projížděl forman s vozem a nákladem chleba, který měl dopravit na severní stranu hory. Během cesty ale s vozem uvízl v blátě a sněhu a nebylo mu pomoci. V nejtěžších chvílích se formanovi zjevil čert a poradil mu, aby cestu vypodložil bochníky chleba. Forman ho poslechl a záhy se ukázalo, že čertova rada byla skutečně dobrá. Ve chvíli, kdy vozy po bochnících chleba ujížděly jako o závod, se však strhla děsivá bouře, skaliska šlehaly poryvy větru a deště a vzduchem se ozývalo hromobití. Když se strašná bouře uklidnila, vyrostlo na zdejším vrcholu nové skalisko, připomínající naložený vůz...

V blízkém okolí je možné podniknout výlet na Červenou horu, nedaleko které se nachází poutní místo, Vřesová studánka. Ke vzdálenějším, ale přesto vyhledávanějším trasám ve směru od Vozky je pak Praděd nebo Keprník.