ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Čerchov

Vrchol s německým názvem Schwarzkopf zaujímá místo přibližně 12 km směrem na jihozápad od Domažlic a pouhé 2 km od hranic s Německem. Jeho český název je Čerchov a jedná se o nejvyšší horu Českého lesa o celkové nadmořské výšce 1 042 m.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Čerchov, Česká Kubice
GPS: 49.38318970, 12.78401000
Čerchov map

Čerchov - zajímavosti

Kurzova rozhledna, stojící na samém vrcholku Čerchova, je dnes již neodmyslitelnou dominantou Domažlicka. Její předchůdkyní byla jednoduchá dřevěná rozhledna, vystavěná zde českými turisty koncem 19. století, a stojící zde až do roku 1904, kdy se začalo s výstavbou Kurzovy rozhledny. Ta potom turistům sloužila až do roku 1938, kdy byla zabrána německými vojsky a poté, roku 1950, také vojsky pohraniční stráže. Výhled z ní byl veřejnosti zapovězen až do roku 1989.

V současné době stojí na Čerchově vedle Kurzovy rozhledny také betonová vojenská věž o celkové výšce 30 metrů, která Kurzově rozhledně, vysoké 24 metry, výškově konkuruje a spoluvytváří tak dominantu celého vrcholu, byť ne zrovna vzhlednou.

Na Čerchov dnes vede několik turistických tras, přičemž jednou z nich je tzv. Hanova cesta, vedoucí sem z České Kubice přes Zelenou chýši a Českou studánku. Tato stezka byla kdysi pracně budována, avšak později na řadu let veřejnosti zcela nepřístupná, o čemž leccos vypovídají i velmi neobvyklá kamenná schodiště, na která během výšlapu na Čerchov Hanovou cestou dodnes narazíte.

 

Autor: Andrea Štyndlová