ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Petřín – nejromantičtější místo v Praze

Petřín magicky přitahuje zamilované v každém věku po celý rok. Možná za to může Lucie Bílá s písničkou Láska je láska. Ale rozkvetlý Růžový sad a třešňová alej zvláště na prvního máje doslova svádí k zamilovaným polibkům.

Petřín – nejromantičtější místo v Praze Petřín – nejromantičtější místo v Praze Petřín – nejromantičtější místo v Praze

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Petřín, Praha
GPS: 50.08344170, 14.39497000
Petřín – nejromantičtější místo v Praze map

Petřín – nejromantičtější místo v Praze - zajímavosti

327 metrů vysoký kopec vystřídal hned několik jmen, říkalo se mu také Hora, Kopec a Vrch sv. Vavřince, podle zasvěcení kostela na jeho temeni.  Skalnatý vrch už popisoval ve své kronice Kosmas. Právě díky kamenitému podloží se mu začalo říkat Petřín (od latinského petra – skála). Odtud se lámala opuka na řadu pražských staveb, ale zdejší opuka byla použita také pro dlažbu Sázavského kláštera.

Paradoxně na Petříně, kde se dnes setkávají zamilovaní, bývávalo až do 14. století popraviště. Po vybudování Hladové zdi císařem Karlem IV. se bylo přesunuto na vrch Vítkov.

Mezi zajímavosti Petřína bezesporu patří rozhledna, která je zmenšenou kopií Eiffelovy věže v Paříži, zrcadlové bludiště, řada soch v parku, Hladová zeď, Štefánikova hvězdárna, která připravuje pro veřejnost desítky programů, podzemní štoly a lanovka.

Lanovka jezdí s přestávkami na vrchol již od 25. 7. 1891. Je součástí městské hromadné dopravy, můžete se tak svést na platný lístek či permanentku. Trať lanovky má jen 510 metrů, spojuje zastávky Újezd a Petřín, mezistanicí je Nebozízek s vyhlídkovou restaurací. Lanovka je pravidelně mimo provoz v březnu a říjnu, kdy probíhá její revize.

Málo známé jsou podzemní štoly pod Petřínem. Systém 18 štol měří 365 metrů, vznikal od středověku díky dolování uhlí, železných rud a keramických surovin. Veřejnosti je přístupná štola XXII s výstavou fotografií z Podzemí Prahy. Tato štola se nachází v Lobkovické zahradě na Petříně u vyhlídkové cesty vedoucí od stanice Nebozízek směrem na Úvoz. Otevřena je o víkendech od poloviny dubna do konce října od 10 do 17 hodin.

Na Petříně lehce můžete strávit celý den. Ať už se vydáte na procházku podél Křížové cesty, odměnou vám bude krásný výhled na Pražský hrad, nebo zamíříte do Štefánikovy hvězdárny či bludiště.

Na Petřín se můžete dostat několika způsoby. První je z Újezdu, odkud jezdí lanovka. Právě tady najdete i Pomník obětem komunismu od Olbrama Zoubka. Druhá cesta vede od Pražského hradu, Strahova či Pohořelce.

 

Autor: Lucie Poštolková