ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Klínovec

Jedna z našich "tisícovek", nejvyšší vrchol Krušných hor, nese název Klínovec a s nadmořskou výškou 1 244 m se směle řadí mezi nejvyšší vrcholky České republiky. Samotný vršek Klínovce je ploššího rázu a jeho dominantu vytváří rozhledna s televizní věží a hotel, kromě nichž byste zde našli několik sjezdovek a vleků.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Klínovec, Jáchymov
GPS: 50.39646250, 12.96761690
Klínovec map

Klínovec - zajímavosti

Z Klínovce se turistům naskýtá kouzelný výhled do okolí, přičemž za dobré viditelnosti je vidět Říp, Petřín a dokonce i dvě stě kilometrů vzdálená Sněžka. První jednoduchá vyhlídka v podobě dřevěné stavby na Klínovci stála už od roku 1817, ale v roce 1884 ji nahradila osmiboká kamenná rozhledna o celkové výšce 24 m. Tu během následujících let doplnily budovy hotelu, které zde stojí prakticky dodnes a plní stejnou funkci. Během návštěvy Klínovce rozhodně stojí za to shlédnout sál hotelu s jedinečným kazetovým stropem, znázorňujícím erby všech měst a obcí v okolí Klínovce.

Nejen pěší, ale i cyklisté mohou k cestě na Klínovec využít sedačkovou lanovku, táhnoucí se až na vrchol z nedalekého Jáchymova. Samotný Klínovec je protkán sítí turistických a cyklistických tras různých délek i náročností. Kromě toho je Klínovec také ráj pro lyžaře, kteří zde mohou využít služeb jednoho ze dvou ski areálů, svahů o celkové délce 7,4 km a 35 km dlouhých běžeckých tras.

Přímo na vrchol Klínovce vede asfaltová silnice, která sem, stejně jako jedna z turistických tras, směřuje z nedalekého Božího Daru. K výstupu na Klínovec bývá také velmi často volena přibližně 3,5 km dlouhá trasa, táhnoucí se sem z obce Suchá, ovšem s velmi strmým stoupáním a převýšením kolem 400 metrů.

 

Autor: Andrea Štyndlová