ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Čertův mlýn Beskydy

Čertův mlýn je zalesněným vrcholem, položeným v nadmořské výšce 1 207 metrů mezi Pustevnami a Kněhyní. Je skvělou ukázkou rozjíždění a rozsedání bloků godulských pískovců. Vrch Čertova mlýna je nejvyšším bodem Zlínského kraje. Přes vrcholek Kněhyně a Čertův mlýn se táhne nejrozlehlejší Národní přírodní rezervace v Beskydech (Kněhyně - Čertův mlýn)

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Čertův mlýn, Prostřední Bečva
GPS: 49.48914310, 18.30163890
Čertův mlýn Beskydy map

Čertův mlýn Beskydy - zajímavosti

Legenda o Čertově mlýnu

Svůj název si tento vrchol podle jedné z legend získal díky čertovi, který dal na temeni hory u 50 metrů dlouhého žlabu postavit mlýn.

Jak se na Čertův mlýn dostat?

Vydáte-li se sem autem, parkovat je možné u Pusteven. Odtud pak vede červená turistická značka až na Čertův mlýn.

Od Frenštátu pod Radhoštěm je vrchol vzdálen asi 10 km vzdušnou čarou. Vlakem i autobusem se nejblíže lze dostat do Kunčic pod Ondřejníkem (popřípadě do Frenštátu) a pak se napojit na trasu na nástupních místech s turistickou značkou.

Z Kunčic pod Ondřejníkem se můžete vydat pěšky od železniční stanice po žluté značce a od rozcestí na Malé Stolové pak po červené značce přes sedlo pod Kněhyní.

Vydáte-li se po červené turistické značce přes Tanečnici nebo kolem skokanského můstku, můžete tím spojit túru s návštěvou Pusteven.

Ubytování a občerstvení je nejblíže na Pustevnách.

Naučná stezka Čertův mlýn

Celková délka stezky je asi 8 km. Projdete s ní z Pusteven na Čertův mlýn, kolem horského hotelu Martiňák a u devíti zastavení se budete moci dozvědět zajímavé informace ohledně zdejší fauny, flóry, lesů i historie.

Znakem stezky je čertův stůl, což je unikátní skalní útvar, položený na hřebeni Čertova mlýna.

V CHKO Beskydy se jedná o jednu z výjimek - tras, která je vhodná i pro cyklisty. Má jen malé převýšení, takže pro kolo není náročná a zvládnou ji i rodiny s kočárkem a malými dětmi.

Na první panel se lze napojit na Pustevnách, kam můžete dojet třeba lanovkou z Trojanovic.

 

Autor: Andrea Štyndlová