ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Ohrada (zámek)

Zveme vás na pěkný lovecký zámek Ohrada, který naleznete nedaleko zámku Hluboká nad Vltavou. Zámek založil Adam František Schwarzenberg v letech 1708 – 1713 a vybral si místo mezi Zvolenovským a Munickým rybníkem. Barokní sloh zámku byl stvořen dle projektu architekta P.I. Bayera, mimochodem přestavoval i zámek v Hluboké nad Vltavou. Na zámku byste v té době našli zbrojnici, maštale, psince, lovecký sál, kapli sv. Eustacha. Strop v kapli ozdobil motiv Svaté Trojice z roku 1715, dále kapli doplňoval oltář se schwarzenberským erbem. Oltářní obraz namaloval malíř Pieter van Roy. Celý zámek vyzdobili tehdejší proslulí umělci.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Ohrada 17, Hluboká nad Vltavou
GPS: 49.04170610, 14.42110000
Ohrada (zámek) map

Ohrada (zámek) - zajímavosti

Na zámku Ohrada mělo být stvořeno vhodné prostředí, kde se daly pořádat parfosní hony a různé lovecké slavnosti. Adam František Schwarzenberg se stal obětí nešťastné náhody a osudovou se mu stala jeho vášeň – lov. Roku 1732 ho náhodně zranil na lovu císař Karel VI. V roce 1842 Jan Adolf II. zde založil muzeum, kde vystavil lovecké trofeje a vycpaniny, které stále přibývaly.
Mezi chlouby zdejších expozic patří poslední český medvěd a vlk, parohový nábytek, sbírka loveckých zbraní a světová rekordní trofej z roku 1730.

Mezi stálé expozice muzea patří Vývoj myslivosti s loveckými zbraněmi, ornitologickou sbírkou a preparáty mysliveckých psů. Vývoj lesnictví přibližuje nástroje a uniformy lesníků a expozice Vývoj rybářství vám ukáže náčiní rybářů a vycpaniny ryb. Další exponáty se věnují dřevařství – vývoji a dopravě dřeva. Okouknout lze i Život lesa, České puškařství a Sallačovu sbírku jelenovitých s různými trofejemi.

Na zámku bylo otevřeno jedno z prvních muzeí – datum otevření byl 15. září 1842. Muzeum lesnictví, rybářství a myslivosti stojí blízko zoologické zahrady, zaměřené hlavně na evropské živočichy a zvěř žijící v mírném asijském pásmu. V ZOO však nechybí ani exotické druhy.

 

Autor: Petra Nachtmanová