ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Čimelice (zámek)

Možná trochu opomíjený, nicméně velmi malebný barokní zámek, najdeme v Čimelicích, obci, nacházející se ve směru na severozápad od Písku a jen pár kilometrů od Blatné.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Zámek Čimelice, Čimelice
GPS: 49.46745810, 14.06513110
Čimelice (zámek) map

Čimelice (zámek) - zajímavosti

Původně v místech současného zámku stávala středověká tvrz, o níž se z historických pramenů dozvídáme poprvé v souvislosti s rokem 1483. Jejími majiteli se roku 1543 stali bratři Aleš a Petr Deymové ze Stříteže. Poté až do roku 1685 se majitelé Čimelického panství střídali poměrně často. Pak zase na delší dobu připadl Janu Jindřichovi z Bissingenu, jehož syn, Karel Bissingen, nechal v blízkosti stávající tvrze vystavět zámek v barokním stylu. Výstavba zámku probíhala v letech 1728 až 1730 pod vedením stavitele Antonia Canevalleho. Stará tvrz po vybudování zámku plnila funkci sýpky.

Po roce 1782 se vlastníci zámku opět poměrně často střídali. V roce 1817 byly upraveny interiéry a roku 1850 byly Čimelice v držení rodu Schwarzenberků, jimž patřily až do roku 1948. Poté zámek sloužil účelům průmyslové školy filmové. V současné době zámek opět patří Schwarzenberkům a příležitostně se otvírá veřejnosti.

V současné době má zámek podobu trojkřídlé barokní budovy o dvou patrech. Přes velký sál v patře, vedoucí přes dvě patra, se táhne dvouramenné schodiště, nad nímž je volná lodžie s balkónem. V interiéru zámku jsou dva menší rokokové sály z druhé třetiny 18. století. Zámek Čimelice obklopuje anglický park, který je volně přístupný veřejnosti.

 

Autor: Andrea Štyndlová