ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Blatná (zámek)

Pokud se řadíte mezi nadšené příznivce Červené Lhoty a nemůžete se vynadívat na vodní hladinu, která hrdě obklopuje dávná sídla panovníků, vydejte se na výlet na zámek Blatná.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Na Příkopech 320, Blatná
GPS: 49.42268500, 13.87949920
Blatná (zámek) map

Blatná (zámek) - zajímavosti

Tento architektonický skvost patří mezi velmi významné památky České republiky. Zachovalý stav zámku, hluboká historie, rozlehlé parky a jako přídavek třpytící se vodní hladina, to vše dává místu nádech jedinečnosti. Po vodním hradu Švihov a již zmíněné Červené Lhotě patří Blatná na samotnou špici turistického zájmu.

Blatná začala vzkvétat v průběhu 15. století, a to za vlády významného šlechtického rodu Lvů původem z Rožmitálu, kteří se stali vlastníky. Započala se výstavba komnat, paláců a také celkové vylepšení hradního příkopu. Za zmínku jistě stojí i šlechta Hildprantů, díky kterým Blatná získala současnou podobu. Během 19. století přišla řada na kompletní regotizaci komplexu, vznikl rozlehlý anglický park a mnohé další.

Příjemná prohlídka zámeckých komnat vám více přiblíží způsob života šlechty. Nahlédnout můžete do pracovny Jana Evangelisty Purkyně, do nespočtu odlišně zaměřených salónků a také na expozici z vyprahlé Afriky, původem z Etiopie.


Zámecký park v anglickém stylu

Romantici či rodiny s dětmi by neměli opomenout návštěvu rozlehlého zámeckého parku, kde v minulosti relaxovala zámecká šlechta. Projděte se úzkými cestičkami, kudy se procházela sama Johanka s králem Jiřím z Poděbrad. Právě tady se poprvé spolu setkali, možná kouzelné místo mělo na svědomí vznik jejich lásky. Děti jistě nadchne stádo daňků, kteří vás překvapí krotkostí a nebojácnou povahou.

 

Autor: Lenka Zelnitiusová