ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Apollonův chrám (zámek)

Apollonův chrám je jednou ze staveb v překrásném Lednicko-Valtickém areálu. Původně byl tento malý zámeček postaven pro pobavení a odpočinek šlechty a jako vyhlídka pro ně, dnes jako vyhlídka slouží všem návštěvníkům. Nejkrásnější je z ní pohled večer na zapadající slunce nad rybníkem, ale i během dne se vám naskytnou pěkné výhledy na areál s Lednickými rybníky. Využít k tomu můžete i dalekohled umístěný nahoře na terase, kterým si bez problémů prohlédnete i detaily zámku v Lednici.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Nový Dvůr 196, Břeclav
GPS: 48.78259000, 16.82416970
Apollonův chrám (zámek) map

Apollonův chrám (zámek) - zajímavosti

Stavba stojí asi 3 kilometry jihovýchodně od Lednice na návrší u břehu Mlýnského rybníka. Pěšky k němu dojdete po červené turistické značce spojující Lednici s Valticemi, kolem chrámu vede také žlutá turistická trasa. Autem je to sem z Lednice ještě blíže, rybník leží při silnici spojující Lednici a Břeclav. Zaparkovat můžete na parkovišti asi 250 metrů od zámečku. Pár metrů odsud se nachází také zastávka autobusu, kam přijíždí spoje z obou směrů.

Apollonův chrám je další ukázkou bohatství a zároveň vkusu rodu Lichtenštejnů. Tato empírová stavba byla postavena v letech 1817-1819 a jejím autorem je vídeňský architekt Josef Kornhäusel. Sochařská výzdoba pochází od Josefa Kliebera a původně byla umístěna v nedalekém Chrámu Múz, který byl zrušen. Chrám je zasvěcen antickému bohu Apollonovi a v tomto duchu je také vyzdoben. Jeho čelní stranu podpírá osm mohutných dórských sloupů. Hlavním motivem výzdoby je mytologický výjev boha Apollona na slunečním voze, nacházející se na čelní stěně. V horní části zámečku se nachází vyhlídková terasa, na kterou vede točité schodiště. V zadní části objektu je pak byt pro správce chrámu.

Apollonův chrám je pro návštěvníky otevřen v zimě přes víkendy a v sezóně od května do října pak prakticky denně (květen a říjen mimo pondělí). Od června do září je při slunečném počasí otevřen až do západu slunce, aby jste si tento úžasný pohled mohli dosyta vychutnat.

 

Autor: Adriana Dosedělová