ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Nesovice - Nové Zámky (zámek)

Přibližně 7 km ve směru na východ od jihomoravských Bučovic leží obec Nesovice a v ní zámek, kterého si snad téměř jistě všimnul každý, kdo obcí projížděl. Stojí totiž na vyvýšeném místě, zdaleka viditelném ze všech světových stran. Nové Zámky, jak se místu říká, jsou dokladem raně renesanční zámecké architektury na našem území. Propojují hradní typ italského kastelu a fortifikovaného zámeckého sídla ve stylu italské vily barco.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Nesovice 1, Nesovice
GPS: 49.15220000, 17.09194000
Nesovice - Nové Zámky (zámek) map

Nesovice - Nové Zámky (zámek) - zajímavosti

Se stavbou Nových Zámků započal Záviš z Víckova na Boleradicích roku 1561. Projekt stavby vypracoval Vlach ze severu Itálie, který patrně spolupracoval také se staviteli zámku Bučovice. Následně se majitelé zámku poměrně často střídali, což mu příliš neprospívalo a zůstalo z něj pouze torzo. Jeho dispozice byla uzavřená, tvořená čtyřmi křídly a původně měl být zámek opatřen také vstupní hranolovou věží a nárožními věžičkami, nicméně z původního plánu dnes zůstal jen půdorys tvaru písmene L, takže byla de facto provedena jen 1/4 stavby. Později byl doplněn ještě o střešní atiky a sgrafitové fasády.

Roku 1798, kdy byl majitelem zámku kníže Alois Josef z Lichtenštejna, byl spojen s bučovickým panstvím, čímž Nové Zámky ztratily na svém významu a začal chátrat. Bylo rozebráno jeho původní opevnění a zbourána západní část severního křídla.

Nejnutnější úpravy byly pak na zámku provedeny během 20. století. V současné době zámek v Nesovicích vlastní Krajské památkové středisko v Brně. Zámek byl na krátko zpřístupněn veřejnosti, ale od roku 2005 už je opět uzavřen.

 

Autor: Andrea Štyndlová